DOĞTAŞ’TAN 2023 BAHAR MODASI İPUCU

‘’YÜZÜMÜZÜ ORMANIN İLHAM VEREN HARİKALAR DİYARINA ÇEVİRİYORUZ’’

Kış mevsimin bıraktığı soğuk etkilerden kurtulabilmek ve baharın coşkusunu evlerimize yansıtmak için yapılabilecek dekorasyon önerilerini paylaşanDoğtaş Mobilya Görsel İletişim Kıdemli Uzmanı İç Mimar Eda Domaçoğlu, 2023 İlkbahar/ Yaz mobilya trendlerini açıkladı. Domaçoğlu, ‘’Ham dokulara bürünmüş mobilyaları, organik formlarla şekillenen tasarımları ve ilhamını toprak anadan alan elementleri evlerimize davet edip, yaşam alanlarımızdaki yeşilin dozunu arttırıyoruz’’ dedi.

Baharın gelişiyle birlikte doğa yeniden canlanıyor, tabiat bin bir rengiyle, hayran bırakan güzelliğiyle bizleri karşılıyor. Baharın canlılığı ve tazeliğini evlerimizde yansıtmanın mümkün olduğunu belirten Doğtaş Mobilya İç Mimarlarından Eda Domaçoğlu, 2023 İlkbahar/ Yaz sezonun trendleri hakkında ipuçları verdi.

‘’CESARET VE NEŞENİN RENGİ VİVA MAGENTA HER YERDE’’

2023 yılının ilkbahar yaz sezonunda kırmızının her tonu dikkat çekmeye yetse de Pantone’un tanımıyla ‘enerjik bir yoğunluğa’ sahip olan VİVA MAGENTA’nın bildiğimiz kırmızılardan çok daha iddialı olacağını vurgulayan Doğtaş Mobilya İç Mimarlarından Eda Domaçoğlu, ‘’Daha zengin, soğuk bir alt tona sahip olan bu ton iddialı olduğu kadar zarif de görünüyor.Koyu kırmızı, hem cesur hem de rahatlatıcı bir etkiye de sahip olan yeşil tonu,klasik yeşil rengi oldukça revaçta olacak. Bu sezonun en dikkat çekici renklerinden bir diğeri olan turuncu, alıştığımız turuncu tonunun yanı sıra daha kırmızı bir alt tonla parlayacak. Evlerde küçük alanlarda turunçgil renkleri kullanarak da sezonun renk trendini yakalayabilirsiniz’’ dedi.

 

‘’BAHAR SENARYOLARININ BAŞROL OYUNCUSU BİTKİLER’’

Bu sezon evlerde daha doğal, organik formların trend olacağını söyleyen Domaçoğlu, ‘’Evde bahar havasını yaratmak için kurgulanmış dekorasyon senaryoları şehirli yaşamlarımıza doğanın bilgeliğini ve mistik şifrelerini enjekte ediyor. Ham dokulara bürünmüş mobilyaları, organik formlarla şekillenen tasarımları ve ilhamını toprak anadan alan elementleri evlerimize davet edip, yaşam alanlarımızdaki yeşilin dozunu arttırıyoruz. Teknoloji, dijitalleşme ve şehirli kodların egemenliğinde monotonlaşmış yaşamlarımız karşısında yüzümüzü ormanın ilham veren harikalar diyarına çeviriyoruz. Yeşilin gücünden yararlanın. Huzur veren ve ruhunuzu dinlendiren yeşilin bin bir tonu ardına gizlenmiş duvarlar, tekstiller ve bitkiler mekânın enerjisini yükseltme görevini üstleniyorlar. Evde bahar senaryolarının başrol oyuncusu olarak tabii ki çeşit çeşit bitkiler karşımıza çıkıyor. Çiçekçiden alınmış vazoya konmuş demetlerin devri kapanıyor artık. Kırlardan toplanmış papatya, mimoza veya lavantalarla kendi naif buketinizi tasarlayabilirsiniz. Mobilya seçimlerinde olabildiğince doğal ve açık tonlarda, beyaza yakın masif ahşaplar, patine ve eskitme boyalı ürünler tercih edin. Perdelerinizi sonuna kadar açın ki güneşin enerji veren ışınları içeri girebilsin. Bahar aylarına girerken evde yapacağınız düzenleme ve depolama harekâtı mekânın sadeleşerek nefes almasına yarayacaktır. Dekorasyon uzmanları, yaratıcılığınız ve kişisel enerjinizle şekillendirdiğiniz yaşam kozanızda uzun vadeli mutluluk için mevsimsel değişiklikler yapılması gerektiğini savunuyorlar. Halıları kaldırın, bitkileri daha çok güneş görecekleri yeni yerlerine taşıyın, eski dergileri ve gazeteleri atın, kütüphanenizi düzenleyin, aydınlatma elemanlarının yerlerinde küçük değişiklikler yapın!’’ diye belirtti.

MUTLULUĞUN SIRRI KÜÇÜK DOKUNUŞLARDA

Bahar renklerini ve canlılığını az maliyet ile evlere de yansıtabileceğinin altınızı çizen iç Mimar Eda Domaçoğlu, herkesin kolaylıkla uygulayabileceği önerilerini sıraladı;

  • ‘’Evi renklendirmenin en basit yolu parlak ve vurgulu renklerde mobilya ve aksesuarlarla farklı uygulamalar yapmaktır. Yemek masasının etrafına hepsi farklı renkte sandalyeler kullanılabilir.
  • Beyaz bir mutfağınız varsa set arasında rengarenk seramikleri karıştırarak uygulayın ya da üzerlerine çıkartmalar yapıştırın. İçecek sunumlarınızı yaparken bardaklarınızı farklı desen ve renkte seçin ve hepsini bir tepside bir arada ikram edin. Standart resim çerçevelerini farklı renklerde boyamak duvarı monotonluktan uzaklaştırır.
  • Salonunuzu dekore ederken kanepe ve koltukları farklı renklerde seçin. Yatak odasına rengi getirmenin farklı yolları var. Örneğin yatak başı duvarınızı diğer duvarlardan farklı olacak şekilde bir kağıtla kaplayabilirsiniz. Sevdiğiniz renklerin olduğu desenli kağıtları çerçeveleyerek yine duvar kağıdı kaplı duvara asabilirsiniz.
  • Yer ya da koltuk minderlerinin her birinde hem farklı desen, hem de renk kullanabilirsiniz. Duvar raflarınız gözünüze tekdüze görünüyorsa kitaplarınızı belli bir renk takip edecek şekilde gruplayarak dizin.
  • Japon kağıt fenerlerini konik biçimde kullanarak çocuk odasında neşeli abajur şapkaları yapabilirsiniz.
  • Retro stil; renkleri en uyumlu halleriyle kullanan, doğal dokularla buluşturan stillerden. Parlak sarı, yeşil, kırmızı, lacivert ve turuncuysa en sık kullanılan renkler. Bu renkleri dekorunuza dahil edebilirsiniz’’ dedi.

DOĞTAŞ MOBİLYA HAKKINDA;

Ali Doğan tarafından küçük bir mobilya atölyesi olarak kurulan şirket, altı oğlu tarafından yönetilerek markalaşmaya ve dünya çapında yaygınlaşmaya devam etti. Biga’da Doğan Mobilya’nın ardından Doğtaş A.Ş.’yi kurarak büyüten altı erkek kardeş, kurumsallaşmak adına önemli bir adım atmış oldu. O günden bu yana şirket, büyüme ve kurumsallaşma çalışmalarıyla birlikte marka yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir.

Güçlü iş ortaklarıyla dünyanın birçok seçkin noktasında yaygınlaşan Doğtaş, bugün; yurtiçi ve yurtdışında yer alan 200’ün üzerindeki konsept mağazasıyla, mobilya sektörünün en önemli oyuncuları arasında yer alıyor.

Evlenenler, evini yenileyenler ya da en ufak bir dekorasyon ihtiyacı olanların istek ve ihtiyaçlarını iyi anlayıp onlara istedikleri yaşam alanlarını yaratmalarında destek olmaya çalışan Doğtaş, oturma odalarından yatak odalarına, çocuk ve genç mobilyalarından yemek odalarına, geniş ürün yelpazesiyle öne çıkıyor. İnsanların mobilya ihtiyaçlarını karşılamaktan öte, onların hayatlarına da ortak olan, adeta onlarla yaşayan Doğtaş, tasarımlarıyla tarz ve uyumu da yaşam alanlarına taşımayı vaad ediyor.

Malzemesinden kumaşına, renginden tasarımına, Doğtaş ürünleri insanlara yaşam alanlarında dilediği kombinasyona sahip olma özgürlüğü veriyor. Yılların verdiği birikim ve uzmanlığını ustalıkla yansıttığı tasarımlar, 300 farklı kumaş ve 35 farklı ahşap renk seçeneğiyle müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Doğtaş, bugüne kadar yapmış olduğu yeniliklerle, öncü çalışmalarıyla, sektörün birlik ve beraberliği adına attığı adımlarla, özellikle tasarıma ve tasarımcıya verdiği değerle dikkat çekiyor.