Henkel, Çin’deki Satın Almalarını Tamamladı…

Henkel, 2024’ün ilk çeyreğinde yaklaşık 5,3 milyar Euro’luk Grup satışına ulaştı ve yüzde 3,0 oranında güçlü organik satış büyümesi elde etti. Bu artış, her iki iş birimindeki olumlu fiyat değişiminden kaynaklandı.

Henkel CEO’su Carsten Knobel “Yıla çok iyi bir başlangıç yaptık. Buna ek olarak, ‘Seal for Life Industries’ ve ‘Vidal Sassoon’un Çin’deki satın almalarını beklenenden daha hızlı bir şekilde tamamlayabildik ve böylece işlerimizi daha da güçlendireceğiz. Bu gelişmeler ışığında, geçtiğimiz hafta 2024 yılı için satış ve karlılık öngörülerimizi önemli ölçüde yükselttik. Bu da gösteriyor ki, net bir stratejimiz var ve bunu titizlikle uyguluyoruz. Söz verdiklerimizi yerine getiriyoruz ve daha fazla karlı büyüme için doğru yoldayız.” şeklinde konuştu.

Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nin ilk çeyrekteki pozitif organik satış artışı, özellikle Mobilite ve Elektronik iş alanındaki güçlü organik satış büyümesinden kaynaklandı. Tüketici Markaları İş Birimi’ndeki çok güçlü organik satış büyümesi, özellikle Saç iş kolundan gelen katkı olmak üzere, tüm iş alanları tarafından desteklendi.

Grup Genelinde Satış Performansı

Avrupa bölgesindeki organik satış büyümesi, ilk çeyrekte yüzde 2,5 oranında gerçekleşti. IMEA bölgesi satışları organik olarak yüzde 26,9 oranında arttı. Asya-Pasifik bölgesinde ise organik satış büyümesi yüzde 3,5 oranında gerçekleşti.

Yapıştırıcı Teknolojileri Satış Performansı

Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi, 2024’ün birinci çeyreğinde 2,677 milyar Euro’luk satış gerçekleştirdi. Organik olarak ise satışlar, 2023’ün ilk çeyreğine kıyasla yüzde 1,3 oranında artış gösterdi. Hem fiyat hem de miktar açısından pozitif bir gelişme kaydedildi.

Yapıştırıcı Teknolojileri iş biriminin ilk çeyrekteki pozitif organik satış gelişimi, özellikle yüzde 3,7 oranında güçlü bir satış artışı kaydeden Mobilite ve Elektronik iş alanından kaynaklandı.  Bu büyüme ise Otomotiv ve Elektronik iş kolunun katkısıyla gerçekleşti. Ambalajlama iş kolu, talepte görülen ilk iyileşme işaretlerinden yararlanarak pozitif büyüme sağladı. Nalburiye, İnşaat ve Profesyonel iş alanındaki organik satış büyümesi bir önceki yılın çeyreğine kıyasla yüzde 0,3 oranında gerçekleşti. Bu durum özellikle iyi bir büyüme kaydeden İnşaat iş kolu tarafından desteklendi.

Tüketici Markaları Satış Performansı

Tüketici Markaları İş Birimi’nde, 2024’ün ilk çeyreğindeki satışlar, 2,605 milyar Euro olarak gerçekleşti. Organik olarak satışlar yüzde 5,2 oranında artış gösterdi.

İlk çeyrekte, Çamaşır ve Ev Bakım iş alanı yüzde 4,6 oranında çok güçlü bir organik satış büyümesi ortaya koydu. Çamaşır iş kolunda, özellikle ‘Hassas Bakım’ kategorisindeki çift haneli artışın etkisiyle, güçlü bir büyüme kaydedildi. Ev Bakım iş kolunda ise özellikle ‘Tuvalet Bakım’ kategorisindeki çift haneli satış artışı ve ‘Bulaşık’ kategorisindeki çok güçlü büyüme ile desteklenen önemli bir organik satış büyümesi gerçekleştirdi.

Saç iş alanı, yüzde 6,9 oranı ile çok güçlü bir organik büyüme yakaladı. Tüketici Ürünleri, özellikle Saç Şekillendirme kategorisi sayesinde önemli bir büyüme elde etti. Profesyonel iş alanı, çok güçlü bir organik büyüme gerçekleştirdi.

Tüketici İş Birimleri’nin diğer alanları ise yüzde 3,4 oranında güçlü bir satış büyümesi sağladı.

Henkel Hakkında

Markaları, inovasyonları ve teknolojileri ile Henkel, endüstriyel ve tüketici iş birimlerinde, dünya genelindeki pazarlarda lider konumlara sahiptir. Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi; yapıştırıcılar, yalıtım malzemeleri ve fonksiyonel kaplamalar pazarlarında global bir liderdir. Tüketici Markaları ile şirketin, başta Çamaşır ve Ev Bakım ile Saç olmak üzere, dünya genelinde pek çok piyasa ve kategoride liderliği bulunmaktadır. Henkel’in en güçlü üç markası Loctite, Persil ve Schwarzkopf markalarıdır. 2023 mali yılında Henkel, 21,5 milyar Euro’nun üzerinde satış ve yaklaşık 2,6 milyar Euro düzeltilmiş faaliyet karı bildirmiştir. Henkel’in imtiyazlı hisse senetleri, Almanya DAX borsa endeksine kayıtlıdır. Sürdürülebilirlik, Henkel’in köklü geleneğinin önemli bir bileşenidir ve şirket somut hedefler doğrultusunda hayata geçirdiği net bir sürdürülebilirlik stratejisine sahiptir. 1876’da kurulmuş olan Henkel, bugün dünya çapında güçlü bir şirket kültürü ile bir araya gelen, ortak değerlerde birleşen ve “Pioneers at heart for the good of generations” (Gelecek Nesiller İçin İyiliğe Öncülük Ediyoruz) amacında buluşan yaklaşık 48.000 kişiyi istihdam etmektedir. Daha fazla bilgiyi www.henkel.com adresinde bulabilirsiniz.