İstanbul Mobilya Fuarının Her yerinde Orsiad Okundu

İhracatın yaklaşık yüzde 50’sinin gerçekleştiği İstanbul Mobilya Fuarı, bu yıl ilk defa tek bir çatı altında 25 Ocak Salı günü kapılarını acti. İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy ve TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 25-31 Ocak tarihleri arasında eş zamanlı gerçekleşiyor.

2000’lerin başında büyüme ivmesi yakalayan mobilya sektörü, 2021’de ihracatını yüzde 26,4 artırarak 4,3 milyar dolara taşıdı. 2022 için 6 milyar dolar ihracat hedefleyen sektör hakkında bilgi veren MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan, “Yılı 4,3 milyar dolarla kapatarak önemli bir başarıya daha imza attık. Geçen yıl bu rakam, pandeminin gölgesi altında 2019 rakamını yani 3,5 milyar doları koruyarak geçti. 2022 yılını ihracat yılı olarak belirledik ve 6 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Bu anlamda ihracatın neredeyse yüzde 50’sinin gerçekleştiği fuarlar bizim için çok önemli. 25 Ocak’ta kapılarını açan ve Avrupa’nın en büyük mobilya fuarı olma özelliğini taşıyan İstanbul Mobilya Fuarı’nda her sene olduğu gibi bu sene de fuarın en pahalı mobilyasını görücüye çıkardık. MOBSAD üyelerinin hayata geçirdiği ve TUYAP’ta sergilenen 1 milyon TL’lik oturma odası, metal ve ahşap işçiliğiyle ön plana çıkıyor. Fransa’dan gelen özel siparişle hazirlanan oturma odasında, tamamen el yapımı, metal islemecilikle hayat bulan şömine de dikkat çekiyor.” açıklamalarında bulundu.

Karlı havaya ragmen fuara Hintli, Rus, Avrupalı ve Ortadoğulu, ABD’li ve Kanadalı satın almacilarin yoğun katılım gösteriyor.