Kamuoyunun Bilgisine; MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği

MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği olarak, basında yer alan “Mobilya Sektörü Levha Tedarikinde Sıkıntı Yaşıyor” haberi üzerine aşağıdaki açıklamaları yapma ihtiyacı doğmuştur.

21 üye şirketi ile 13 milyon m3/yıl üretim kapasitesi olan Türkiye Ağaç Bazlı Levha Sektörü, dünyanın 3. büyük üreticisidir. Aynı zamanda mobilya sektörü ile birlikte ülkemizde cari fazla veren nadir sektörlerden biridir. Son 20 yılda yapılan yatırımlarla, dünyanın en yeni ve modern tesislerine sahip olan ülkemiz bugün, sektörün küresel üretim merkezlerinden biri olmuştur. Sektörümüz bu süreçte borçlanarak yaptığı modern ve yüksek kapasiteli yatırımlar nedeniyle döviz riski almış, yaşanan kur artışlarından ciddi derecede zarar görmüştür. Ülkemiz önceki yıllarda levha ihtiyacının %15-20’sini ithal ederken, bu yatırımların sonucunda levha ithalatı günümüzde sıfırlanmış ve üretimin %25’i ihraç edilir hale gelmiştir.

Sektörümüz yerli ve milli özelliği ile mobilya sektörünün rekabet gücünün artmasına da doğrudan katkı sağlamaktadır.

Basında yer alan; Mobilya sektörümüzün levha tedarikinde bir takım zorluklar yaşadığı ve sektörümüzün ürettiği tüm ürünleri kur artışı nedeniyle ihracata yönlendirdiği bilgisi ve algısı hatalıdır.Aksine TÜİK’in 2019 ve 2020 ihracat verileri dikkate alındığında levha ihracatı aynı seviyede seyretmektedir.

Bilindiği üzere pandemi nedeniyle mobilya fabrikalarının bir bölümü üretimlerine ara vererek kısa çalışma ödeneğine başvurmuştur. TCMB verilerine göre 2020 yılının Nisan-Mayıs aylarında kapasite kullanım oranı mobilya sektöründe %45’e düşerken, ağaç bazlı levha sektöründe %70’in üzerinde gerçekleşmiştir.

Ağaç bazlı levha sektörü, ülkemizin birlik ve beraberliğine olan inancıyla kısa çalışma ödeneğine başvurmadan, tüm riskleri göze alarak stoklarını artırmış, üretime tam kapasiteyle devam etmiştir. Bu durum, TCMB ve TÜİK sanayi göstergelerinde de açık bir şekilde görülmektedir.

Düşük faizli tüketici ve konut kredileri,  pandemi sürecinde evde kalmanın getirdiği farkındalık ve ertelenmiş ihtiyaçlar, yılın ikinci yarısından itibaren talep patlamasına yol açmıştır. Mobilya üreticileri üretime ara vermeleri nedeniyle bu talep artışına stoksuz ve hazırlıksız yakalanmıştır. Ağaç bazlı levha sektörü, yılın ikinci çeyreğindeki ciddi talep düşüklüğüne rağmen risk alarak üretime ara vermeden çalışmıştır. Söz konusu dönemde oluşturulan stokların da katkısıyla, mobilya sektörüne, üretim kapasitesinin de üzerinde tedarik sağlamaya devam etmektedir.

Ağaç bazlı levha sektörü olarak mobilya sektörünün enerjisine ve gelişimine inanıyor, var gücümüzle çalışmaya ve ülkemiz için birlikte değer üretmeye devam ediyoruz.

Saygılarımızla,

MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği