Karbonsuz Amerikan lale ağacından yapılan “MultiPly” pavyonu Londra Tasarım Festivali’nde

MultiPly adını taşıyan pavyonun yapımında kullanılan lale ağacı ahşap 30 tona eşdeğer karbondioksit depoluyor ve Amerikan sertağaç ormanında sadece 5 dakika içinde gerçekleşen doğal büyümeyle yenilenebiliyor

21.Eylül.2018 – Tamamı Amerikan lale ağacından yapılmış olan dokuz metre yüksekliğindeki karbonsuz ahşap pavyon “MultiPly”, Londra Tasarım Festivali kapsamında, 15 Eylül 2018’de V & A müzesinin Sackler Avlusu’nda halka açılırken 1 Ekim’e kadar sergilenmeye devam edecek. MultiPly’ı oluşturan 43 m3’lük lale ağacı ahşap 30 tonluk karbondioksiti depoluyor ve Amerikan sertağaç ormanında sadece 5 dakika içinde doğal büyüme ile yenilenebiliyor.

Waugh Thistleton Architects mimarlık ofisi, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ve ARUP arasındaki işbirliğinin ürünü olan kurulum, sert ağaçtan yapılan modüler çapraz lamine yapının, mevcut konut krizine nasıl uygun bir çözüm olduğunu göstermektedir. Yapı, İngiltere’de üretilen ilk çapraz lamine ahşap (CLT) panellerle inşa edilmiştir.

Londra Tasarım Festivali’nin simge projelerinden biri olan MultiPly, birbiriyle örtüşen ve iç içe geçen labirent benzeri birbirine bağlı mekanlardan oluşmaktadır. Ziyaretçilerin, evlerimizi ve şehirlerimizi tasarlama ve inşa etme şeklimizi yeniden düşünmelerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Üç boyutlu yapı, sayısal olarak oluşturulmuş derzlerle, 17 modül Amerikan lale ağacından CLT ile yapılmış esnek bir sistemden inşa edilmiştir. Yapım malzemeleri tıpkı düz paketlenmiş mobilyalar gibi, parçalardan oluşan bir kit olarak gelmiş ve bir haftadan kısa bir sürede, basit ve sessiz bir şekilde monte edilmiştir. Yapının tepesinde, termo-işlemden geçirilmiş bir lale ağacı iç tabakası olan bir modül bulunmaktadır ve ilk kez termal olarak modifiye edilmiş kereste (TMT), CLT’ye daha sonra koruyucu olarak dahil edilmiştir.

MultiPly, mevcut çağın en büyük güçlüklerinden ikisini karşı karşıya getirmektedir: Konut ihtiyacı ve iklim değişikliğiyle mücadele etme konusundaki aciliyet. Öte yandan modüler sistemlerin ve sürdürülebilir yapı malzemelerinin bir çözüm olarak sunulmasını sağlamaktadır. Pavyon modüllerden inşa edildiği için, Londra Tasarım Festivali’nden sonra yeni ve farklı bir yerde tekrar monte edilebilir.

Waugh Thistleton mimarlık ofisinin kurucularından Andrew Waugh, “Bu projenin asıl amacı, çevresel zorlukların yenilikçi ve uygun fiyatlı inşaatlarla nasıl ele alınabileceğini tartışmaktır. Hem konut hem de CO2 emisyonları açısından bir kriz noktasındayız ve lale ağacı gibi çok yönlü ve sürdürülebilir bir malzemenin inşasının bu sorunları ele almanın önemli bir yolu olduğuna inanıyoruz” diyor.

Nüfus artışına ayak uydurmak ve yıllarca süren arz ile başa çıkmak için, İngiltere’de her yıl yaklaşık 250 bin yeni evin inşa edilmesi gerekmektedir. 2016/17’de, İngiltere’de yaklaşık 66.000 konutun eksik olduğu, 184.000 yeni konut inşa edildi. Talebin karşılanması ve arzın artırılması için, geleneksel düşünce ve inşa yöntemi değiştirilmelidir.

Waugh Thistleton Architects, uzun yıllardan beri inşaatta yenilikçi ahşap kullanımına öncülük ediyor. MultiPly projesi, yeni ve daha sürdürülebilir bir bina inşa ederek, hazır bir karbon- negatif malzeme olan Amerikan lale ağacını modüler tasarımla bir araya getiriyor. Proje, AHEC’in, David Adjaye, Amanda Levete, Alex de Rijke, Alison Brooks gibi birçok büyük mimarla yaptığı çalışmalardan sonra şimdi de Waugh Thistleton’un Amerikan lale ağacı çapraz lamine kerestenin yapısal, estetik ve çevresel özelliklerini gözler önüne sergilemesiyle devam ediyor.

Lale ağacı, sertağaç orman alanının her dakika bir futbol sahası oranında genişlediği Doğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişmektedir ve Fransa ile İspanya’nın kombine bölgesine eşdeğer bir alan ile 110 milyon hektarı aşmaktadır. Bu durum malzemeyi hem sürdürülebilir hem de çevre dostu yapmaktadır ve lale ağacı en çok bulunan Amerikan sertağaçlarından biridir.

MultiPly kurulumu, kereste plakalarının birbirine dik olarak yerleştirildiği ve çok güçlü, sağlam ve sabit paneller oluşturmak için birbirine yapıştırıldığı çapraz laminasyon olarak bilinen bir ahşap mühendisliği tekniğini kullanmaktadır. CLT geleneksel olarak yumuşak ağaçlardan yapılmaktadır. AHEC ilk olarak Arup ile birlikte, Kuzey Amerika’da hızlı büyüyen lale ağacından yapılan CLT ile deneme sürecini başlatmıştır.

Yapılan araştırmalar ve projeler, ağırlıkların karşılaştırılması konusunda, lale ağacı CLT’nin çelik ve betondan daha güçlü olduğunu ve inanılmaz yüksek toleranslarla işlenebileceğini kanıtlamıştır. Bu sonuçlar lale ağacını, prefabrikasyon ve hızlı montaj için ideal kılarken, inşaat sürelerini de yaklaşık % 30 oranında azaltmaktadır. Lale ağacı ağırlığına göre inanılmaz derecede güçlü olan, ucuz ve kolay işlenebilen bir sert ağaçtır.

Lale ağacından çapraz lamine ahşap kullanımı, büyük ölçekli ahşap binaların, beton veya çelik kullanılmadan inşa edilebileceği anlamına gelir. Bu özellikler, dramatik mermer görünümlü görünümü ile birlikte, lale ağacının yenilikçi ahşap konstrüksiyonu için mükemmel bir öncü parke olmasını sağlamaktadır. Lale ağacı plakaları ABD’den ithal edilmiştir ancak MultiPly kurulumunda kullanılan paneller İngiltere’nin ilk CLT fabrikası olan İskoçya İnşaat İnovasyon Merkezi’nde (CSIC) üretilmiştir.

MultiPly, AHEC üyeleri olan Allegheny Wood Products, Ballie Lumber, Bingaman Lumber Inc., Boss Lumber Corporation, Classic American Hardwoods, Collins Hardwoods, Latham Timber, Northland Forest Products, Parton Lumber ve Thompson Hardwoods Inc. şirketlerinin kereste katkısı olmadan mümkün olamazdı. Lale ağacı bugün, ABD sertağaç ormanlarındaki toplam stok hacminin % 7,7’sini oluşturmaktadır. Her yıl, hasattan sonra bile, ABD ormanındaki lale ağacının hacmi 19 milyon m3’tür ve günde 19 olimpik yüzme havuzuna eşdeğer büyüklükte yenilenmektedir.

 

Waugh Thistleton Architects Hakkında
Waugh Thistleton, çevreye olan etkileri göz önüne alarak en yüksek mimari kaliteye sahip binalar ve mekanlar tasarlamaya yönelik araştırma odaklı bir mimarlık şirketidir. Stüdyo, yalnızca kullanımda olan enerjiye değil, bedenlenmiş enerji ve uzun ömürlülüğe odaklanarak, kelimenin en geniş anlamıyla sürdürülebilirliği uygulamayı benimsemiştir. Ekip, sürdürülebilirliğin ve dünya standartlarında tasarım çözümlerinin tek ve aynı şey olması gerektiğine inanıyor ve tüm çalışmalarında bunu uyguluyor.

Firmanın bütünsel yaklaşımı ise, azaltma, yeniden kullanma, geri dönüşüm ilkelerine dayanıyor. Lider teknolojilerinden yararlanan yenilikçi ve yaratıcı tasarım çözümleri üretmek için her noktada çaba sarf eden Waugh Thistleton mimarlık ofisine ait binaların kalitesi ve ahşap inşaat kullanımına olan bağlılığı firmayı, çevreye saygılı mimarlık ve tasarım alanında

uluslararası bir üne kavuşturmuştur. Daha detaylı bilgi için www.waughthistleton.com adresini ziyaret ediniz.

Arup Hakkında
Arup, yapısal çevre ve endüstri genelinde dünyanın en önde gelen projelerinin çoğunun kalbindeki yaratıcı güçtür. Dünya çapında 35 ülkede 80’den fazla ofise sahip Arup, yaratıcılık ve tutkuyu baz alan 13.000’den fazla planlamacı, tasarımcı, mühendis ve danışmanlarıyla dünya genelinde yenilikçi projeler üretmektedir. Daha detaylı bilgi için www.arup.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Londra Tasarım Festivali Hakkında
Londra Tasarım Festivali, Londra Moda Haftası, Frieze Sanat Fuarı ve Londra Film Festivali’nin yanısıra Londra’nın sonbahar yaratıcı sezonun önemli bir etkinliğidir. 2003 yılında başlatılan festival, Londra’yı dünyanın tasarım başkenti olarak tanıtmak ve uluslararası tasarım toplumuna bir ağ geçidi olmak amacıyla dünyanın en büyük ve en heyecan verici tasarım etkinliklerinden biridir. Festival bu yıl, 15-23 Eylül tarihleri arasında, V&A müzesindeki heyecan verici bir programın yanı sıra şehir genelinde 400’ün üzerinde etkinlik ve enstalasyon ile dokuz gün sürecek festivale katılan 300 ortağıyla gerçekleşecek. Festival hakkında daha detaylı bilgi için www.londondesignfestival.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

SEAM Design Hakkında
SEAM Design, Londra’daki stüdyosundan ve Bangkok’taki şubesinden dünya çapındaki müşterilerine, mimarlara ve diğer tasarım danışmanlarına, bağımsız mimari aydınlatma tasarım hizmetleri sunmaktadır. Bu farklı küresel portföyü destekleyen deneyimli tasarımcılardan oluşan ekibin profesyonel ve akademik geçmişleri, tasarımın tüm yönlerine değinmekte, deneylerdeki istisnai çıkarlar, ortaya çıkan tasarım ve teknolojiler aracılığıyla temel yetkinliğin ötesine geçmektedir. SEAM, 2011 yılından bu yana Londra Tasarım Festivali’ne ve LDF’nin yetenekli sanatçı ve mimarlarına yıllık tasarım partnerine destek oldu. Daha fazla bilgi için lütfen www.seam-design.com adresini ziyaret ediniz.

CSIC Hakkında
İskoçya İnşaat İnovasyon Merkezi (CSIC); Scottish Funding Council (İskoç Fon Konseyi), Scottish Enterprise (İskoç İşletmesi), Highlands & Islands Enterprise (Yaylalar & Adalar İşletmesi) ve 13 İskoç üniversitesi tarafından desteklenen sekiz sektörel ve talep odaklı İnovasyon Merkezi’nden biridir. Daha detaylı bilgi için www.cs-ic.org adresini ziyaret ediniz.

About Glenalmond Timber

Glenalmond, 90 yılı aşkın deneyime sahip aile işletmesidir ve kereste endüstrisinin tüm disiplinlerinde çok deneyimli profesyonellerden oluşan bir ekip istihdam etmektedir. Büyük bölümlü yapıştırma tabakalı ahşap ve çapraz lamine ahşap projelerini, modüler yapı bileşenlerini, olgu kirişlerini ve özel prototiplemeyi mühendisleştirip detaylandırabilirler. Glenalmond, Birleşik Krallık’taki en büyük düşük basınçlı arıtma tesisiyle Perth limanında bir iskele ve dağıtım tesisi işletmektedir. Daha detaylı bilgi için www.glenalmondtimber.com adresini ziyaret ediniz.

Stage One Hakkında
Stage One mimarlık, tiyatro ve etkinlik endüstrilerinde çalışan yaratıcı bir inşaat ve üretim şirketidir. Dünyanın en yaratıcı zihinlerinden bazılarıyla işbirliği yaparak, 2009’dan beri Serpentine pavyonlarının her birini inşa ettiler. Prouvé Evi projesinde RSH + P ile çalışan şirket, Zaha Hadid’in Chanel pavyonu için karmaşık cephe panelleri üretmenin yanı sıra Thomas Heatherwick’in ikonik Londra 2012 Olimpiyat kazanını inşa etti. Küresel çapta şaşırtıcı bir etki yaratmayı amaçlayan şirket, yenilikçi tasarım, mühendislik ve teknolojiyi birleştirmesiyle tanınıyor. Daha detaylı bilgi için www.stageone.co.uk adresini ziyaret edebilirsiniz.

AHEC Hakkında
Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, şartname hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen www.americanhardwood.org adresini ziyaret ediniz.