Pasif Ev, Verimli Enerji

Kanada’daki Ahşap İnovasyon Araştırma Laboratuvarı (WIRL) geçtiğimiz günlerde Passive House (Pasif Ev) sertifikası almaya hak kazandı. Prince George şehir merkezindeki Ahşap İnovasyon ve Tasarım Merkezi’nin yanında yapılan yeni Pasif Ev, enerji verimliliği için uluslararası kabul görmüş standardları karşılamak üzere Kuzey Amerika’daki türünün ilk eğitim-sanayi binasıdır.

 

2018 Mart ayında tamamlanan Ahşap İnovasyon Araştırma Laboratuvarı (WIRL), Kanada’nın Britanya Kolumbiyası eyaletindeki Prince George şehir merkezinde yer alan yeni bir modern teknoloji bilim ve mühendislik araştırma tesisidir. WIRL, son teknoloji ürünü bina sistemlerini test etmek için öğrencilere ve araştırmacılara yer vermesinin yanı sıra ahşabı, endüstriyel binalar için daha yapısal tasarımlara entegre etmenin yollarını araştırmak için bir fırsat sağlar. WIRL kapsamında yapılan Passive House (Pasif Ev) araştırma tesisi ise öğrencilerin laboratuarda öğrendikleri bazı yenilikçi ahşap yapı ürünleri ve sistemlerini kullanılarak inşa edilmiştir. Bina, Kuzey Britanya Kolumbiyası Üniversitesi UNBC’nin Entegre Ahşap Tasarım programındaki Mühendislik Yüksek Lisansı’na ev sahipliği yapan Ahşap İnovasyon ve Tasarım Merkezi’nin bitişiğinde yer almaktadır.

 

Bina, sıkı enerji verimliliği gereksinimlerini içeren Pasif Ev standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Sertifikalı Pasif Ev binaları, standart binalara kıyasla ısıtma ve soğutma için yüzde 90’a kadar daha az enerji kullanır ve genel olarak yüzde 70’e kadar daha az enerji kullanır. 4,5 milyon dolarlık bir bina, federal eyaletler arası bir yatırımdır ve Kanada Hükümeti, 1,88 milyon dolar ve Britanya Kolumbiyası Eyaleti Yönetimi’nin 2,62 milyon dolarlık katkı payı ile gerçekleşmiştir. Prince George şehri laboratuvar için arazi sağlamıştır. WIRL, tek katlı bir kütük kereste yapısıdır ve bir beton levha döşeme temelindeki tutkal lamine ahşap (glulam) kolonlar ve kirişlerden oluşur. Bina 10 metre yüksekliğindedir ve yüksek tavan laboratuar alanı, sınıf ve ofis alanından oluşmaktadır.

Standart ahşap çıtçıtlar kullanmak yerine, 10 metre yüksekliğindeki duvar panelleri, önceden hazırlanmış 0.5 metre kalınlığında dik ahşap kirişlerle çerçevelenmiştir. Duvarlar, Pasif Ev sertifikasyonu için gerekli yüksek termal performansa ulaşmak için özel olarak tasarlanmış mineral yünü ile izole edilmiştir. Kafesler, Prince George merkezli bir şirket tarafından yerel bir kereste fabrikasında ölçü kereste kullanılarak üretilmiştir. Tasarımcılar ayrıca ikinci seviye katlar için I-kirişleri kullanmışlardır. Zeminleri sıvalamak için kullanılan levhalar, çatı ve duvar montajları, binanın laboratuar kısmının iç yüzeyini sağlamak için açıkta bırakılmıştır.

 

Araştırmacılar, WIRL üzerinde karşılaştırmalı bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi yürütürken ekip ahşap malzeme seçiminin binanın işletme enerjisinin etkisine kıyasla göreceli etkisini ölçebiliyorlar. Pasif Ev tasarımı ile işletme enerji gereksinimlerini azaltarak, WIRL yapısının küresel ısınmaya etkisi, esas olarak ısınma için kullanılan enerjideki azalmaya bağlı olarak yüzde 70 oranında azaltılmıştır.

Yenilenebilir biyogaz, 1.070 metrekarelik yapıyı ısıtmak için kullanılmaktadır. Pasif Ev tasarımının yüksek performansı ve yapıdaki ahşap kullanımı nedeniyle, binanın düşük ısıtma gereksinimi tipik bir aile evininkiyle benzerdir. Odun kullanma kararı, sadece malzemelerin çevresel etkilerini göz önünde bulundurarak, odunun düşük karbon ayak izi ve karbonu tecrit etme yeteneği nedeniyle çelik üzerinde yüzde 22’lik bir gelişme göstermektedir.