Kenarbandı küresel pazar büyüklüğü yaklaşık 3,5 milyar USD

Boyut Plastik Direktörü Naci Güngör, 3 Eylül’de Münih’te düzenlenen Dekoratif Yüzeyler Konferansı’nda Türkiye’de Ağaç Bazlı Panel Sektörünün büyümesine paralel olarak büyüyen kenarbandı sektörü hakkında bir sunum yaptı. Egger, IKEA, Surteco, SAPPI, Tarkett gibi dünya devlerinin de konuşmacı olduğu konferans, pandemi nedeniyle 2 yıl aradan sonra ilk kez gerçekleşti.

Kenarbandı küresel pazar büyüklüğü yaklaşık 3,5 milyar USD’dir. Global pazardaki kilit oyuncular Surteco, Rehau, Roma ( Egger Dekor ), Huali, Teknaform, MKT, Polkemic’tir.

Türkiye Pazarı Toplam Üretimi 233 milyon Euro, iç pazar 104 milyon Euro, ihracat 129 milyon Euro. Pazardaki önde gelen oyuncular Roma (Egger Dekor), Ligna, Portakal, Boyut, Tece, A1, ASTS, Kare’dir.

2020 yılı FAO verilerine göre, küresel MDF ve Yongalevha tüketimi 204 milyon m3‘tür. Kenar bandı tüketimi ise 19 milyar metredir ( 581 bin ton ). Sadece hacmin ne kadar büyük olduğunu anlamak için, dünyanın çevresinin 40 bin km olduğu düşünüldüğünde, üretilen kenarbandının dünyayı 47,5 kat kaplayabileceği şekinde bir benzetme yapabiliriz. En çok kenarbandı tüketen ülkeler Çin, Polonya, Rusya, ABD, Almanya, Türkiye’dir.

Boyut Plastik, temelleri 1998 yılında Naser ALİM tarafından Istanbul’da atılan ALİM Grup’un bir üyesidir.  2005 yılında kurulan Boyut Plastik, Istanbul’da bulunan modern ve yüksek teknolojiye sahip üretim tesisinde Boyut markası altında;

  • Mobilya sektörü için : 1.200 ton/ay kapasite ile PVC, ABS ve 3D kategorilerinde kenarbandı, profil sarma folyosu (Platinum Serisi)
  • Medikal sektörü için : 60 ton/ay kapasiteyle meltblown dokusuz kumaş üretmektedir,

Üretiminin yarısını 50’den fazla ülkeye ihraç eden Boyut Plastik, 2017-2020 yılları arasında toplam 200 milyon TL’lik doğrudan yatırımları sayesinde hızlı bir büyüme ivmesi yakalamıştır.

Alim Grup’un diğer faaliyet alanları aşağıdaki gibidir:

  • Alim Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak yıllık 250 bin m3 hacim ile Avrupa’nın en büyük ağaç bazlı panel ( MDF, Yonga Levha, laminat parke, kapı yüzeyi ve benzeri ürünler ) toptantıcısı olup, ana pazarları Balkanlar ve Güneydoğu Avrupa’dır.
  • Alim Medikal olarak bir diğer iş kolu ise Alimex markası ile tıbbi maske üretimidir.

Alim Grup’un yurt dışında 3 şirketi bulunmaktadır :

  • Karadağ: Alim Grup D.o.o. ; Karadağ’ın Bar şehrindeki serbest bölgede, 12 bin m2’lik kapalı alana sahip Güneydoğu Avrupa merkez lojistik deposunda ağaç bazlı panel satışı yapmaktadır
  • Sırbistan: Boyut Import-Export D.o.o. Belgrad’da 2 bin m2 kapalı alanda iç piyasaya kenar bandı satış faaliyetlerini yürütmektedir.
  • Makedonya: Alim Grup D.o.o.e.l. mobilya sektörüne yönelik yarı mamullerin ticaretini yapmaktadır.

Alim Grup yaklaşık 400 çalışanı ile idari ve üretim faaliyetlerini İstanbul’da 20.000 m2 kapalı alana sahip yeni ve modern binasında yürütmektedir.