Konut arzı arttıkça, bekleyen talep de satışa dönmeye başlayacak

İnşaat şirketlerinin yeni projeler açmaya başladıklarını söyleyen İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, arzın artmasıyla beraber bekleyen talebin satışa döneceğini belirtti. Çulhalık“Alıcılar, konut kredi faizlerinde düşüş bekliyor. Bu düzenleme olursa 2022, faizlerin düştüğü, birikmiş talebin satın almaya döndüğü bir yıl olacak. Devletin arsa üretmesi ve yeni konut üretimini teşvik edecek vergi düzenlemelerini hayata geçirmesi de sektöre büyük katkı sağlayacaktır”dedi.

Tüm sektörlerde yaşanan maliyet artışlarının piyasa fiyatlarına anormal artışlar şeklinde yansıdığını söyleyen İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, özellikle sonçeyrekte yaşanan döviz artışının gayrimenkul sektöründeki maliyetleri ikiye katladığını belirtti. Çulhalık “Bu durum karşısında yeni konut üretimi durma derecesinde yavaşlarken ister barınma için olsun, ister yatırım için olsun konuta olan talep her zaman canlılığını korudu ve fiyatlar daha da yükseldi. Ancak şimdi inşaat şirketleri yeniden üretime geçmeye başladılar, yeni projeler açılıyor. Bu yıl, beklemede kalan taleplerin alıma döneceği bir olacak” dedi.

Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybından hareketle yatırımcıların bir kısmının varlıklarının değerlerini koruma amacıyla konuta rağbet gösterdiğini kaydeden Çulhalık, ancak oturum amaçlı konut sahibi olmayı bekleyenlerin harekete geçmek için birtakım destekleri beklediklerini söyledi. Çulhalık “Satışlara baktığımızda bir miktar döviz varlığının konuta yöneldiğini görüyoruz ve önümüzdeki dönemde dolar ve altından gayrimenkule dönen bir kitleyle de karşılaşacağız. Fiyatların daha da artacağı inancı ve konut yatırımının enflasyona karşı önemli bir korunma aracı olması nedeniyle satışlar olacaktır. Ancak beklemede olan kesim konut kredi faizlerinde düşüş bekliyor. Bu olursa 2022 yılının faizlerin düştüğü, birikmiş talebin satın almaya döndüğü bir yıl olacağını tahmin ediyoruz.

Devletin arsa üretmesi ve yeni konut üretimini teşvik edecek vergi düzenlemelerini hayata geçirmesi de sürece büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Gayrimenkul en güvenilir yatırım aracı…

Öte yandan; 2022 yılının, yeni arzların artacağı bir yıl olacağının altını çizen İhsan Çulhalık, bu çerçevede de hem sıfır hem de ikinci el taşınmaz ticaretinde hareketli bir döneme girileceğini söyledi. Yabancılara satışta ise yeni rekorların gerçekleşeceğine ve gayrimenkul ihracatının da hareketleneceğine işaret eden Çulhalık, gayrimenkulün her zamanki gibi güvenilir bir yatırım aracı olacağını belirtti.

İnsay Yapı hakkında:

Grubun temelleri 1979 yılında ağırlıklı mobilya sektörüne toptan boya, vernik, tiner, polyester malzemeleri tedariki yapan İhsan Boya San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu ile atıldı. 1994 yılında grubun amiral gemisi Kolsuzlar Kimya San. ve Tic. AŞ. ile bir çok endüstriyel tesisin ana girdisi konumunda olan 50’yi aşkın kimyevi maddenin dış ticareti, depolanması ve lojistiğinin sağlanmasına yönelik yatırım yapıldı.1997 yılına gelindiğinde grubun üretici firması olan İhsan Kimya Boya San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu tamamlandı. Böylelikle sanayi tipi endüstriyel ve sentetik tinerlerin üretimine başlandı. Daha sonra 40 yıllık tecrübe ve sermaye birikimini gayrimenkul sektöründe kazandırmak üzere, 2011 yılında İnsay Yapı San. ve Tic. AŞ’yi kuruldu. Ankara’da 119 konuttan oluşan Elit Manzara Beytepe projesi ile İstanbul Pendik’te 252 konutluk Ondörtüç projesini hayata geçirdi. Önümüzdeki dönemde yeni projelerin hazırlıklarını da sürdüren İnsay Yapı, güçlü kadrosu ile sektörde söz sahibi aktörler arasında yer almaktadır.