Konutta yeni değerleme düzenlemesi yabancı yatırımcıyı kaçırıyor

Global dünyanın yatırımcısını Türkiye’nin önde gelen yatırımcılarıyla buluşturan Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, yabancıya satışta devreye alınan yeni ekspertiz düzenlemesinin sektöre zarar verdiğini söyledi. Gül “Uygulama, sektöre maddi ve manevi zarar veriyor. Olumlu beklentiler tersine döndü, yabancı yatırımcı kaçıyor. Yeni bir düzenlemeyle bu durum telafi edilmezse satışlar düşer” dedi.

Konut ve ticari alanlarında global yatırımcılara yatırım danışmanlığı hizmeti veren Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, yeni değerleme düzenlemesi sonrasında yabancıya yapılan  gayrimenkul satışlarının alarm vermeye başladığına dikkat çekti. Gayrimenkullerin değerlemesiyle ilgili yaklaşık 1.5 ay önceyürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte değerleme uzmanının otomatik olarak atanmaya başladığını hatırlatan Gül, bu uygulamanın sektöre zarar verdiğini söyledi.

Düzenlemeyle sektörle ilgili olumlu ve umut dolu beklentilerin olumsuza döndüğüne dikkat çeken Gül, bu uygulamanın konut satışında en çok ihtiyaç duyulan güven duygusunu zedelediğini dile getirdi.

 

Maddi ve manevi zarar veriyor

Düzenlemede değişiklik yapılmaması halinde satışların düşeceğini söyleyen Gül Gül, yabancı yatırımcının, aldığı gayrimenkulün ekspertiz değeri vatandaşlık almak için gereken 250 bin doların altında kalınca satışı iptal yoluna gittiğinin altını çizdi.

Gül, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Yabancıya gayrimenkul satışında önceden anlaşmalı olarak görev alan uzman artık otomatik olarak atanıyor. Ekspertiz raporları teminat amaçlı hazırlanıyor ancak raporlardaki değerlerle gayrimenkulün piyasa fiyatı arasında yüzde 45’e varan değer farkı yabancı yatırımcının güvenini sarsıyor. Bu hem itibara zarar veriyor hem de sektöre maddi zarar veriyor. Düzenlemede değişikliğe gidilmemesi halinde satışlar düşecek ve sektör ağır zarar görecek. Yabancı yatırımcı bu şekilde, vatandaşlık için gerekli olan 250 bin dolarlık bedele ulaşamıyor. Otomatik değerlemenin devreye girdiği günden bugüne yaşanan zararın 500 milyon liraya dayandığını görüyoruz. Bu şekilde yılsonunda yabancıya 50 bin adetlik satış hedefinin tutması hedefinden de çok uzaklaşmış oluyoruz” diye konuştu.

Yabancıya satış bu zamanda çok kıymetli

Önceki uygulamada satış yapan kişi ya da firmaların istedikleri değerleme şirketi ile çalışma hakkının bulunduğuna dikkat çeken Gül Gül, yeni düzenlemeyle firmaların ekspertiz işlemini anlaşmalı olduğu değerleme şirketiyle yapmasının önünün kapandığını belirtti.

Uygulamayla ilgili bilgi veren Gül “Gayrimenkul alan yabancı yatırımcı, aldığı evin ekspertiz değerinin satış fiyatının altında kalması ve vatandaşlık alamaması satın almayı iptal etmesine neden oluyor. Bu fiyatlama farkı inşaat firmalarının brüt metrekareyi, ekspertiz raporlarının ise net metrekareyi baz almasından kaynaklanıyor. İç talebin durduğu bir dönemde yabancıya yapılan satış çok çok kıymetli, bunu unutmamak gerekiyor. Tedbirleri buna göre almak gerekiyor” dedi.

Golden Sign A.Ş. hakkında:

Golden Sign, emlak sektörünün tecrübeli isimlerinden Gül Gül ve Sedat Karakütük tarafından 2014 yılında kuruldu. ‘En iyi olmak’ mottosuyla yola çıkan Golden Sign, gayrimenkul geliştirici firmalara satış ve pazarlama konularından destek sağlıyor. Uzman satış ekibi ile uzun dönem ve kısa dönem planlar üzerine inşa edilen satış organizasyonunu devam projelerine taşıyan Golden Sign, lokasyon analizleri, fizibilite çalışmaları, satış ofisi yönetimi, arazi seçimi, projenin konsept danışmanlığı hizmetlerini de sunuyor. Danışanlarının dünyaya açılması adına profesyonel ve yeni nesil satış teknikleri kullanarak doğru finans gücü sağlamalarına destek olan Golden Sign, gerekli olan tüm reklam, pazarlama ve iletişim çalışmalarını da gerçekleştiriyor. Yaşanabilir, konforlu ve keyifli yaşam alanları sunarak memnun ve memnuniyeti sağlanmış müşteri portföyüne sahip olan Golden Sign, hizmet alanını geniş tutarak her beklenti ve ihtiyaca uygun çözümler sunmayı hedefliyor. Sektöre dair yenilikleri ve yasal düzenlemeleri takip ederek müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmayı amaç edinen Golden Sign, her türlü soru, sorun ve ihtimali göz önünde bulundurarak sistematik çözümler sunuyor. 23 ülkede bin 500 çözüm ortağı bulunan Golden Sign, şimdiye kadar beş projede 7 bin 200 konut ve bin 100 ticari birimin satışını gerçekleştirdi. 2020 yılında 570 milyon TL ciro yapan şirketin, 2022 yılı için 650 milyon TL ciro hedefi bulunuyor.