Markalı konut projelerinde banka kredisi ve senet kullanımı arttı. Stok erime hızı %3.22

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ekim 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, Ekim ayı konut satışlarında peşinat kullanımı %51, banka kredisi kullanımı %20 ve senet kullanım oranı %29 seviyesinde gerçekleşti. Markalı konut projeleri kapsamında satışların %3’ünün yabancılara yapıldığı Ekim ayında fiyatlar, bir önceki aya göre %0.21, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.52 nominal oranda arttı.

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2019 yılı Ekim ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Prof. Dr. Feyzullah Yetgin, “Yeni konut satışlarındaki ödeme yöntemlerini incelediğimizde, banka kredisi ve senet kullanımının arttığını, peşinat kullanımının ise azaldığını görüyoruz. Faizlerin inmeye devam etmesiyle konut kredisi kullanımı artmaya devam edecektir” dedi. REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ekim ayı sonuçlarıhakkında şunları söyledi:”Ekim ayında bir önceki aya göre %0.21, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.52oranında fiyat artışı gerçekleşti. Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemleri incelendiğinde, Eylül ayına göre Ekim ayında peşinat kullanım oranında %13.56’lık oranında azalış, banka kredisi kullanım oranında %5.26’lik ve senet kullanım oranında %31.82’lik bir artış söz konusu. Ekim ayında, satışı gerçekleştirilen konutlarda bitmiş konut stok oranı %35iken bitmemiş konut stok oranı %65. Markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %3.35’lik kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi.”

Yeni konutlarda fiyat artışı %0.21

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; Ekim ayında bir önceki aya göre %0.21nominal azalış, geçen yılın aynı dönemine göre %2.52 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %87.10 oranında nominal artış gerçekleşti.

1+1 ve 2+1’de azalış, 3+1 ve 4+1’de artış

Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Ekim ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde %0.27, 2+1 konut tipinde %0.21 oranında azalış, 3+1 konut tipinde %0.47 ve 4+1 konut tipinde %0.25 oranında nominal artışyaşandı.

Yabancıya satışlar son 6 aylık ortalamanın altındaEkim ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %3’lük (son 6 aylık ortalama %6) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda %39 oranında 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

Banka kredisi kullanımında artış

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Ekim ayında peşinat kullanımının %51, banka kredisi kullanımının %20ve senet kullanım oranının %29seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Eylül ayında peşinat kullanımı %59, senet kullanımı %22, banka kredisi kullanımı ise %19 oranında gerçekleşmişti.

Stok erime hızı %3.22

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Ekim ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda %3.22 oranında erime gözlendi. Eylül ayı stok erime hızı %5.02oranında gerçekleşmişti.

Satışların yüzde 35’i bitmiş konutlardan

Ekim ayında satışı gerçekleştirilen konutların %35’ibitmiş, %65’ibitmemiş konut stoklarından oluştu. Eylül ayında ise satışlar %76’sı bitmiş, %24’übitmemiş konut stoklarından oluşuyordu.