MMF zeminlerde piyasa rüzgarları

MMFA, Çok Katmanlı Modüler Zemin Derneği, 2012 yılında piyasada giderek daha fazla rağbet gören Avrupalı “tasarım zeminleri” üreticileri tarafından kuruldu. İlk olarak 2016 yılında Avrupa’da tam lojistik, satış ve teknik tavsiye sunan ithalatçılara üyelik verdi. Bu durum gerçek pazar kapsamı için koşulları yarattı. Bugün, bu tür zeminin kesin olarak tanındığını, bireysel ürün kategorilerinin özel uygulamalarını ve satış kanallarını bulduğunu ve genişlemenin tam hızda çalıştığını görebiliyoruz ve çok katmanlı modüler zeminler (MMF) hem teknik hem de dekoratif çeşitliliklerinin yanı sıra boyutlarındaki yenilikleriyle de ideal bir gelişme yaşamaya devam ediyor.

Uzun bir süreçten sonra, MMFA üyeleri ilk kez münferit modüllerden monte edilen yüzer zeminlerin ve zeminlerin açık bir şekilde sınıflandırılması konusunda anlaştılar:

  • “Ahşap” – ahşap esaslı malzemelerden yapılmış taşıyıcı levhalara sahip zeminler ve polimer zemin veya mantar zemin standardının altında kalınlığa sahip bir mantar tabaka yüzeyleri,
    • “Polimer” – taşıyıcı plakalı zeminler ve polimer malzemelerin yüzeyleri ve
    • Diğer tüm ürün yapıları için bir kategori olarak “Karışık zeminler”.

MMF tabanlarının hangi segmentten şu anda en güçlü büyüme dürtülerini gerçekleştirdiğini anlamak için bu yeni sınıflandırmayı doğru anlamak gerekiyor. “Polimer” kategorisi daha sonra “LVT Click” ve “Rigid” (sert) zeminlere ayrıldı ki, ikincisi EPC (“genişletilmiş polimer çekirdek” anlamına gelir) ve SPC (“katı polimer çekirdek” anlamına gelir) içermektedir. Bu “Sert SPC” zeminler artık daha popüler. Genel olarak MMF zeminler ve mevcut büyümenin başını çeken Rigid SPC zeminler, yoğun kullanıma maruz kalan odalar için idealdir. Bakımı kolay, dayanıklı, ıslak odalar için uygun, boyutsal olarak stabil. Su direnci tüm zemin kaplamaları için büyük bir sorundur. Bir uzman ifadesi olarak: “Birçok tüketici için, ‘su geçirmez, neme dayanıklı’ ürün özelliği, özellikle duyarsız ve bakımı kolay ürünlerle eşanlamlı hale gelmiştir, ancak bu özellik normal yaşam alanlarında genellikle çok önemli değildir. Bazen eşit olmayan alt zeminlerin (seramik, parke veya ahşap döşeme dahil) döşenmesi için, çok fazla hazırlık yapmadan, kısa inşaat süresi nedeniyle kullanımın kesintisini en aza indirir. Yüzer kurulum kullanıldığından, yapıştırıcı gerekli değildir. Diğer popüler özellikleri, polimerik yüzeylerin sıcak, rahat dokunuşu ve zeminlerin yerden ısıtma için uygun olması bu ürünleri daha popüler kılmaya devam edecektir.”Öte yandan bir üretici tarafından yapılan açıklamaya göre, entegre bir arka kaplamaya sahip bir zemin konstrüksiyonu, ayak seslerinin aşağıdaki odalara ses iletimini ek alt tabaka malzemelerine ihtiyaç duymadan 19 dB’ye kadar azaltabiliyor.

Tüketiciler giderek “sağlıklı yaşam” bekliyorlar ve sıklıkla “PVC ve plastikleştirici içermeyen” ürünler arıyorlar. Yeni nesil vinil döşeme artık tamamen PVC içermezken, geleneksel PVC bazlı vinil zeminlerle aynı özelliklere sahip. Özellikle bitkisel yağlardan ve doğal olarak oluşan malzemelerden oluşan bir malzeme olan Ecuran, başka bir üretici tarafından özellikle doğa dostu bir zemin için kullanılıyor. Alternatif polimerlere dayanan bu “MMF yer döşemesi” segmenti genel olarak büyüyen pazarda, en azından Avrupa’da ek pazar payları açıyor. Bu bağlamda, tanınmış “Blue Angel” ile sertifikalar da ortaya çıkıyor. Örneğin, bir üreticinin düşük emisyonlu üretimi ve sürdürülebilir ürünleri bu çevre sertifikası ile ödüllendirilmiş. Buna ek olarak, döngüsel ekonominin Avrupa politika yapıcılarının gündeminde yüksek olması nedeniyle, üreticiler “% 100 geri dönüştürülebilir” gibi etiketlerle ürünlerinin sürdürülebilirliğine ve geri dönüştürülebilirliğine özel önem veriyorlar. MMFA ve üyeleri, sürdürülebilirlik hakkındaki mevcut tartışmalara proaktif olarak katılıyorlar.

Bireysel tedarikçilere göre, istikrarlı büyüme beklentisi de önümüzdeki yıllarda teyit ediliyor. Özellikle yaratıcı bir uzman, büyük bir pazarda ikame saldırısının bir göstergesini sunuyor: “kuru döşeme” olarak adlandırılan bir tıklama profiline sahip su geçirmez bir taşıyıcı malzemedeki seramikler. Dijital baskının sonsuz olanaklarıyla birleştiğinde, bu şirketin hangi potansiyeli hedeflediğini tahmin edebiliriz. Uygulama alanlarından bahsetmek gerekirse: MMF zeminleri, özellikle perakende sektöründe, özellikle dayanıklılık, bireysellik ve bakım kolaylığı nedeniyle profesyonel sözleşme işinde sağlam bir pozisyon oluşturmuştur. Sert yüzey malzemelerinden yapılmış zemin kaplamaları, klasik seramik karolara alternatif olarak kendilerini kanıtlamıştır. Bu seramik benzeri ürünler özellikle çekici özelliklere sahiptir. Bu tip zemin kaplamasının üretimi enerji tasarrufludur, çünkü polimer olmadan üretilebilir ve bileşenler düşük sıcaklıklarda birleştirilebilirken, seramikler 1000 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda üretilmelidir. Bitmiş ürün çok dayanıklı ve sağlamdır, bu da malzemeyi zeminlerde ve duvarlarda kullanım için ideal hale getirir.

Sonuç olarak MMFA Yönetim Kurulu üyelerinden birinin açıklaması konuyu özetliyor: “LVT ürünleri ve özellikle önümüzdeki yıllarda tıklama bağlantılarına sahip MMF zeminler için pazarda daha da önemli bir büyüme bekliyoruz”.