Novalis, PVC geri dönüşüm tesisi Vinylrecycling.com ile uluslararası model projesine başlıyor

Huib van Gulik (CEO, Vinylrecycling.com) ve Joost Luhmann (Sürdürülebilirlik Müdürü, Novalis)

Hollandalı PVC geri dönüşüm uzmanı Vinylrecycling.com ve tasarım zemin üreticisi Novalis Innovative Flooring, uluslararası model bir projede birlikte çalışmaya karar verdi. Öncelikle Novalis tarafından üretilen ve dijital ürün kimliğiyle donatılan zeminlerden kaynaklanan tesisat atıkları, seçilen Avrupa ülkelerinde merkezi olarak toplanıyor ve Hollandalı şirket tarafından Avrupa üretimine geri gönderiliyor.

“Bir geri dönüşüm uzmanı olarak gerçek malzeme geri dönüşümüne yönelik yenilikçi çözümlerle her zaman ilgileniyoruz. Dijital ürün kimliğini kullanarak iadelerde yer alan içerikleri basitçe tanımlayarak, geri dönüştürülmüş atıkların diğer endüstriler tarafından da işlenebilmesini ve kesin bir doğrulukla üretim sürecine beslenebilmesini sağlayabiliriz.”

Huib van Gulik ,

“Bu projeyi, Avrupa Komisyonu’nun Sürdürülebilir Ürünler için Ekolojik Tasarım Yönetmeliğinin gerekliliklerini halihazırda aşan, Avrupa’daki LVT zeminleri için bir geri dönüşüm sistemi kurma fırsatı olarak görüyoruz. İçerik maddelerini tam olarak beyan ederek ve aynı zamanda tutarlı bir şekilde mono-polimer yapılara geçerek, yalnızca geri dönüştürülmüş atıklarımızın değerli hammaddeler olarak yeniden kullanılmasını garanti etmiyoruz, aynı zamanda mimarlara, tüketicilere ve zemin kaplama uygulayıcılarına gerçek katma değer sunuyoruz.”

Joost Luhmann (Sürdürülebilirlik Müdürü, Novalis)

İddialı proje, ilk olarak Finlandiya, Danimarka ve Fransa’da olmak üzere 2024 yılının başında başlayacak. Uzun vadede her iki firma da kullanım ömrü dolmuş zeminler için iade sistemi üzerinde çalışıyor.