Sektör, Dubai Wood Show 2018’de AİMSAD ile gövde gösterisi yaptı

AİMSAD üyelerinin birlikte yer aldığı Türkiye pavilyonu, Dubai Wood Show 2018 fuarında alıcı firmaların yoğun ilgisine sahne oldu. Türk ağaç işleme makineleri firmalarının damgasını vurduğu fuarda AİMSAD heyetinin yaptığı birçok ziyaret ve toplantı ise ülkeler arası sektörel ilişkilerin kurulmasını ve güçlendirilmesini sağladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde 12-14 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen Dubai Wood Show 2018 fuarına, Türk ağaç işleme makineleri firmaları damgasını vurdu. 55 farklı ülkeden katılımın sağlandığı ve 6 ülke pavilyonu ile 10 bine yakın ziyaretçinin bulunduğu fuarın, ilgi odağında Türk makinecileri yer aldı.  AİMSAD üyelerinin birlikte fuarda gövde gösterisi yaptığı Türkiye pavilyonu, yabancı satın almacı firmaların en çok ikili görüşme gerçekleştirdiği stantlardan biri oldu.

AİMSAD üyelerinden Ayza Mızrak Makine San. ve Tic. Ltd. Şti, DinçmakMak. San. ve Tic. Ltd. Şti, N.F.M. Mızrak Mak. San. ve Tic. Ltd. Şti, Saf Teknik Toz Emme Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti, Uv Teknoloji Kimya Makina San. Tic. İth. İhr. A.Ş, Ünalsan Metal ve Ağaç İşleme Mak. Toz Talaş Emme Sis. Ltd. Şti, Ünver Ağaç İşleme Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti, Üstünkarlı Makine A.Ş. firmalarının yer aldığı Türkiye pavilyonu, fuarda oldukça dikkat çekti. Ayrıca, bayisi ile katılım sağlayan AİMSAD üyesi AES Elektronik ve Makine San. Tic. A.Ş. firmasının yanı sıra, mobilya aksesuarları konusunda iştigal eden 14 Türk firması fuara katılım sağladı. Alıcıların gösterdiği ilgiden memnun olduklarını ve fuarın oldukça verimli geçtiğini dile getiren AİMSAD üyesi firmalar, bu yıl ilk kez AİMSAD ile birlikte katıldıkları Dubai Wood Show fuarına gelecek yıl da katılmak istediklerini ifade ettiler.

Yapılan görüşmeler ilişkileri güçlendirdi

AİMSAD heyetinin Dubai Wood Show 2018 fuarı boyunca gündemi, ziyaretler ve özel toplantılar nedeniyle oldukça yoğun geçti. Fuarın açılışının akabinde Dubai Kabine Üyesi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Dr. Abdullah bin Mohammed Belhaif Al Nuaimi, Türkiye pavilyonunu ziyaret ederek, Türkiye’nin ağaç işleme makineleri ve yan sanayisi sektörü hakkında bilgi aldı. Dubai Wood Show Fuarı’nın ikinci gününde ise ziyarete gelen Gabon Orman Bakanı Pacome Moubelet Bouyeba ve Gabon devlet yetkilileri ile AİMSAD Heyeti ve Üyeleri özel bir görüşme gerçekleştirdi.

Dubai Wood Show Fuarı boyunca Dubai Ticaret Ateşesi Hasan Ünal ile sık sık bir araya gelindi ve fuarın son günü Dubai’deki yatırım fırsatları ile ilgili olarak Dubai Türk Konsolosluğu’nda katılımcı Türk firmalar ile birlikte bir toplantı yapıldı. Dubai Wood Show Organizatör firması Strategic Marketing &Exhibitions BaşkanıDawood Al Shezawi, fuarın son günü AİMSAD standını ziyaret ederken, ziyarette AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak ve Dubai Ticaret Ateşesi Hasan Ünal ile bir görüşme gerçekleştirildi. Ayrıca, AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, fuarın ilk gününde fuarın resmi medya sponsoru ile gerçekleştirdiği röportajda, Türkiye ve Türk ağaç işleme makineleri sektörü hakkında bilgiler vererek, değerlendirmelerde bulundu.

Katılan firmalar fuardan mutlu döndü

Ayza Mızrak Makine San. ve Tic. Ltd. Şti. Şirket Ortağı Ayhan Mızrak: “Bu kadar ilgiyle karşılaşacağımızı tahmin etmiyordum”

Dubai Wood Show fuarına ilk kez katılıyoruz. Fuarda AİMSAD ile katılmamızın güzelliklerini yaşadık. Dernek adı altında birlikte yola çıktığımızın ilk güzel örneğini, bu fuar ile yaşadık. İlk seneki fuar izlenimlerimiz,  gelecek yıllara ilişkin daha umutlu bakmamızı sağladı. Makinelerimiz olmadığı halde bu kadar ilgiyle karşılaşacağımızı ben tahmin bile etmiyordum. Gelecek yıl fuara makine parkımızla katılacağız. Gelecek yıllarda Türk makinecilerinin bu fuarda daha çok ses getireceğine de inanıyorum.  Bizim açımızdan çok güzel geçti, bunların dönüşleri de olacaktır. Fuara katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Tekrarını yaşamak istiyoruz.

DinçmakMak. San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Mevlüt Dinç: “BAE ve çevre ülkelerden yatırımcılar ile tanıştık”

Firmamız Dubai Wood Show’a ilk kez katılıyor. Ortadoğu’nun önemli bir ticaret merkezi olan Dubai birkaç yıldır gündemimizdeydi. Ancak gerek fuar süresinin kısalığı gerekse katılım maliyetlerinin yüksekliği sebebi ile ötelediğimiz bir fuar idi. Ancak derneğimiz AİMSAD’ın öncülüğünde yapılan birlikte katılım organizasyonu ilgimizi çekti ve 2018 yılı fuarına katıldık.

Fuarın ilk günü biraz zayıf geçse de ikinci ve üçüncü günler bizim beklentilerimize yakın bir şekilde görüşmeler yapabildik. BAE ve çevre ülkelerden yatırımcılar ile tanıştık. Henüz ziyaretçi profili ile ilgili istatistikler elimize gelmedi ancak Özellikle Umman ve Suudi Arabistan’dan yoğun bir ziyaretçi geldiği düşüncesindeyiz. Umman müşterisi bizim İstanbul ya da Almanya Ligna fuarı ile ulaşabildiğimiz bir müşteri kitlesi değil. Bu anlamda faydalı olduğunu düşünüyoruz. Umman dışında Suudi Arabistan, Cezayir, Fas, Tunus gibi Arap ülkelerinden, Hindistan’dan ziyaretçiler ile görüşebildik. Şimdilik müşterilere dokunabildik, umarız ticaret yapma imkanımız da oluşabilir.

Ayrıca fuarda sektörümüzün büyük aktörlerinin Ortadoğu’da nasıl bir strateji ile hareket ettiklerini gözlemleyebildik. Avrupalı büyük üretici firmaların Ortadoğu pazarı için Dubai’yi üs olarak seçtiklerini, bayi olarak değil de burada kurdukları kendi firmaları ile ticaretlerini yönlendirdiklerini gördük. Bizim fikrimizce Türk makine üreticileri de birlikte hareket ederek benzer organizasyonlar oluşturmalı. Sonuçta Dubai üzerinden bölgedeki 8-10 ülkeye gümrüksüz ticaret yapabiliyorsunuz.

Dubai Wood Show 2018 sayesinde Dubai’de yerleşik satıcı firmalar ile de temas kurma şansımız oldu. Tabi bu firmalar bizim daha önceden İstanbul ve Ligna Fuarları ile ulaşabildiğimiz firmalar idi. Karşılıklı birbirimizi daha iyi tanıma fırsatımız oldu.

Son olarak derneğimiz AİMSAD’ın organizasyonuna değinmek isterim. Stand tasarımından, seyahat organizasyonuna ve stand ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar özenli bir çalışma yapılmış. Derneğimiz çalışanlarına emekleri için teşekkür ederim. AİMSAD standı aracılığı ile çok güzel görüşmeler yaptıklarını biliyorum. Umarım ülkemiz ve sektörümüz adına yapacakları çalışmalar hayırlı olur.

Bir teşekkür de makine göstermeden fuar projesine inanarak bizim gibi fuarda yer alan diğer yedi katılımcı firmaya etmek istiyorum. Bu firmaların dördünün Bursalı hemşerilerimiz olması bizim için ayrı bir övünç kaynağı. Kocaman bir alkış da Dernek organizasyonu dışında fuarda yer alan AES Makina, Öniş Makina, EDDA Makina ve Kama Makine’ye… Bunlardan üçü henüz AİMSAD üyesi değil. Onları da aramızda görmekten mutluluk duyacağız. Her zaman söylediğimiz gibi birlikte daha güçlüyüz.

N.F.M. Mızrak Mak. San. ve Tic. Ltd. Şti. Arge ve İşletme Müdürü Ömer Mızrak: “Güzel görüşmeler yaptık”

Firma olarak Dubai Wood Show fuarından beklentilerimizi karşıladık. Biz son kullanıcıya değil, makine satıcılarıyla bir araya gelmeyi hedefliyorduk. Bu hedefi de fuarda gerçekleştirdik. AİMSAD ile birlikte birçok firma fuara katıldı ve bu da fuarda bir gövde gösterisi yapmamızı sağladı. Makine satıcıları daha ciddi alarak bizim karşımıza oturdular. Güzel görüşmeler yaptık. Gelecek yıl fuarın daha güzel geçeceğini ve emeğimizin karşılığını alacağımızı düşünüyoruz.

Saf Teknik Toz Emme Sist. San. Tic. Ltd. Şti.Şirket Yöneticisi İsmail Hakkı Aktaş: “AİMSAD ile katılım yapmamız bize çok şey kattı”

Dubai Wood Show fuarı, firmamız için gayet güzel ve verimli geçti. Bizim ilk uluslararası fuar katılımımız oldu. Edindiğimiz bilgilerle ilerleyen zamanlarda bu tür fuarlara daha sık katılmayı ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı düşünüyoruz. Bu organizasyonu AİMSAD ile birlikte yapmamız çok değerliydi, bize çok şey kattı. Bu nedenle derneğe ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Gelecek yıllarda da birlikte hareket etmeyi temenni ediyorum.

UV Teknoloji Kimya Mak. San. Tic. İth. İhr. A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Arslan: “Fuar çok kalabalık olmamasına rağmen verimli geçti”

Fuar bizim açımızdan beklentileri karşıladı. Diğer firmalar da benimle hemen hemen aynı görüşü paylaşıyorlar. fuar çok kalabalık olmamasına rağmen verimli geçti. Bu fuar ile son kullanıcıya değil, bayi ve bölge satıcılarıyla irtibat kurup, onların kanalı ile daha çok insana ulaşma çabasındaydık. Fuara da bu tür yetkililer katıldı. Bu da bizi memnun etti. Ortak Türk pavilyonun yapılmasında derneğin çok etkisi oldu. Biz firma olarak bu kadar küçük bir stantla katılsaydık, bu kadar verim ve etki alamazdık. Ama Türk makineciler standıyla katılınca gövde gösterisine dönüştü. Gelecek yıl da Dubai Wood Show fuarına katılmayı geri dönüşlere bakarak düşüneceğiz.

Ünalsan Metal ve Ağaç İşleme Mak. Toz Talaş Emme Sis. Ltd. Şti. Teknik Müdür Hüseyin Parsak: “Fuardan son derece mutlu ayrıldık”

Öncelikle AİMSAD’a teşekkür ediyoruz. 3 günlük Dubai Wood Show fuarından son derece mutlu ayrılıyoruz. Güzel bir organizasyondu. Dubai’nin ne kadar önemli olduğunu buraya gelince anladık. Gerçekten iyi bir pazar. Verimli bir çalışma yaptık, umarım karşılığını da alırız. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

Ünver Ağaç İşleme Makinaları San. ve Tic. Ltd. Şti. Üretim Müdürü Barış Ünver: “Sıcak ilişkiler kurma fırsatı yakaladık”

Dubai Wood Show fuarına ilk kez katıldık. Derneğimizle birlikte Türk pavilyonu ile birlikte katılmak çok güzel oldu. Hem Türk ağaç işleme makineleri sektörünün potansiyelini gösterdik, hem de birlikten kuvvet doğar ilkesini baz alarak firmalara ürünlerimizin tanıtımını yaptık. Bu noktada AİMSAD’a verdiği destekten dolayı teşekkürlerimizi iletiyoruz. Dubai’de bayilik verdiğimiz bireysel satış yaptığımız firmalarla görüşme imkanı oldu. Sıcak ilişkiler kurma fırsatı yakaladık. Bu şekilde ülkemize daha çok ihracat yaparak, ülke ekonomisine daha fazla katkı yapacağımıza inanıyoruz.

Üstünkarlı Makine A.Ş Satış Sorumlusu Özdinç Ceylan: “Geleceğe dönük yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz”

Dubai Wood Show fuarına bu yıl ilk kez AİMSAD aracılığıyla katıldık. Bu fuardaki hedefimiz Uzak Asya ülkeleriyle buluşmak niyetindeydik. Bu konuda da önemli bir adım attığımızı görüyorum. Bu pazarın daima büyüyen ve gelişen bir pazar olduğunu, Avrupa ile Asya ülkeleri arasında bir köprü vazifesinde olduğunun zaten bilincindeydik. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandırıp buradaki geleceğe dönük yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. AİMSAD ile birlikte gelmemizin en güzel yanı tek bir çatı altında bir marka olarak fuarda bulunmamızı sağladı.