“Toz kondurulamaz toz teknolojisi:” NADURA

Toz kondurulamaz toz teknolojisi: NADURA
Toz kondurulamaz toz teknolojisi: NADURA

Yeni teknolojilerle ürün geliştirip, patent hizmeti sağlayan Välinge’de, Nadura™’nın tasarlanması, mekanik bir kilitleme sistemi ile monte edilebilir sistemler sunuyor…

Zemin endüstrisinin lider kuruluşlarından Välinge, toz teknolojisiyle ürettiği Nadura™ ile adeta sektörün tozunu attırıyor. İsveçte’ki Ar&Ge merkezlerinde sürekli yeni teknolojileri geliştirerek, uluslararası patent hizmetleri üzerine uzmanlaşan firmanın son harikalarından biri olan Nadura™, ahşap fiber gücü ve seramik sertliği ile dayanıklı yüzey malzemesi olarak tanımlanırken, sadece zeminde değil, başka bir çok alanda kullanılabilir zengin seçenekler sunuyor. Yeni teknolojilerle ürün geliştirip, patent hizmeti sağlayan Välinge’de, Nadura™’nın tasarlanması mekanik bir kilitleme sistemi ile monte edilebilir, aynı zamanda aşınma ve darbe direnci ile kuvvetli bir taş ve fayans havasında ürün yaratmak amacıyla başlatılmış.

2010 yılında dünya zemin pazarı yaklaşık 11 milyar metrekare iken, bu hacmin % 32’si taş ve fayans ağırlıklı olduğunu gözlemleyen firma yetkilileri, bu ilginç pazarın Välinge’nin lisans sahibi müşterilerine (ki bunların çoğu laminat ve ahşap üreticilerinden oluşur) yeni iş hacimleri kazandırabilecek potansiyele sahip olduğuna karar vermişler. İşte o noktada toz teknolojisini kullanarak, geri dönüşümlü bir ürün geliştirme fikri de doğmuş.

En basit haliyle Nadura™, ağaç lifleri ve bağlarının kuru karışımının presleme işlemiyle oluşturulmuş bir ürün olarak tanımlanabilir. Eğer istenirse materyale belirli bir renk vermek adına renk maddeleri eklenebilir. Bu toz karışım bugünkü DPL işlemlere benzer koşullar altında genellikle bir HDF-tahta gibi taşıyıcı üzerine yayılarak preslenir. Ürün çok ince, tek renk bir yüzeyden oluşabileceği gibi daha detaylı olarak işlenmiş, patern ve renklerden oluşan yüzeyle de kaplanabilir. Nadura™ ürünün özelliği sadece zeminlerde değil duvar panelleri, mutfak tezgahları veya başka mobilya ürünlerinde kullanılabilir bir yapıda oluşudur. İşte bu anlamda Nadura™ ile bir çok yaşam alanında kullanışlı ve dayanıklı ürünler elde edilmesi söz konusudur. Ve belki de seramik pazarından önemli bir iş hacminin bu tarzda bir ürünle yer değiştirmesi de kaçınılmazdır.

Nadura™ bu yıl Hannover’daki Domotex’te Innovasyon ve Ziyaretçi Seçimi ödülüne hak kazanmış bir ürün olmasıyla pazarda yepyeni bir heyecan yaratmaktadır. Välinge CEO’su Niclas Håkansson da bu başarıdan duydukları mutluluğu dile getirirken, Nadura™ ‘yı adeta gözbebekleri olarak tanımlıyor. Bir geri dönüşüm projesi olarak başladıkları yolda presleme kapasitesini arttırarak ilerlediklerini anlatan Niclas Håkansson, ürünün yeni desen ve renklerle nasıl kolaylıkla zenginleştirilebildiğininde altını çiziyor. Birinci jenerasyon Nadura™’dan toz üretim tasarımı olarak bahsedilirken, ikinci jenerasyon Nadura™ dijital baskılı tasarım olarak tanımlanıyor.

Henüz Türkiye pazarında bulunmayan bu ürünle ilgili olarak Niclas Håkansson ile görüşürken ORSİAD gazetesi olarak kendisine Türkiye pazarı ile ilgili düşüncelerini de soruyoruz. “Bundan 7-8 yıl önce sorsaydınız hiç bir bağlantımız olmadığından hiç bir fikrimizin de olmadığını söylerdik muhtemelen.

Lisans sahibi müşterilerimizi bulmak ve pazarın nasıl olduğunu anlamak zaman aldı ve alıyor. Fakat şu anda bizim için en önemli pazarlardan biri Türkiye. Çoğu tam entegre çalışan büyük firmaların yer aldığı ve sürekli güçlenen, tüm dünyanın ilgisini çeken bir pazar.

Bizim lisans müşterilerimizden gördüğüm kadarıyla da firmalar çok başarılı yönetilen, detayları önemseyen profesyonel oyuncular. Bu bizim için de ne istediğini bilen ortaklar demek ki, bu çok güzel. Türkiye’nin dışında Çin ve Hindistan da hedef pazarlarımız. Ayrıca bir süredir Kuzey Amerika’ya odaklanmış bulunuyoruz. Mekanik kilitleme sistemine dair onlar da ahşap konusunda uyanmaya başladı.

Kısacası her biri alanında uzman ekibiyle Välinge, yarattığı bu yeni ürün olan Nadura™ ile sadece zeminlerde değil bir çok yaşam alanında zengin seçenekli ürün hammaddesi imkanı sunduğundan, pazarın tozunu attıracağa benziyor.