TÜİK: 2022 1. ÇEYREK İŞSİZLİK VERİLERİ AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılının ilk çeyreğine ait işgücü istatistiklerini açıkladı. Verilere göre mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %11,4 seviyesinde gerçekleşti. 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 50 bin kişi artarak 3 milyon 845 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık artış ile %11,4 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %10,2 iken kadınlarda %13,7 olarak tahmin edildi. Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı %46,6 oldu.

İnsan Kaynakları, istihdam politikaları ve analizleri konularında uzman olan Artı365 Yönetim Kurulu Başkanı Berat Süphandağ, açıklanan işgücü istatistiklerini değerlendirdi. 

Pandeminin etkilerini zayıflaması ve normalleşme sürecinin ilerlemesiyle birlikte daha stabil bir çizgiye oturan işsizlik oranının, beklenildiği gibi istikrarını bozmadığını belirten Süphandağ, açıklanan verilerdeki kadın ve genç istihdamı ile ilgili rakamlara dikkat çekti.

Özellikle kadın işsizliğine önlem olarak uygulanan devlet destekleri neticesinde uzun vadede kolaylıkla gözlenebilen kadınlarda işsizlik oranını düşmeye devam ettiğini belirten Berat Süphandağ, TÜİK verilerine göre kadınlarda işsizlik oranının 2022’nin ilk çeyreğinde, 2021 yılının aynı çeyreğine göre 1,5 puanlık düşüşle %13,7 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı.

Devlet desteklerinin önemi

Kadın ve genç istihdamındaki olumlu gelişmelerin ülke ekonomisine doğrudan etki edeceğini söyleyen Süphandağ, bu konuda firmaların sorumluluk yüklenmesinin yanı sıra kilit noktalardan birinin de devletin uyguladığı istihdam teşvikleri olduğunu belirtti. 2011 yılından itibaren uygulanan 6111 sayılı kanunla gelen istihdam teşviklerinin kadın ve genç işsizliğini önlemede çok önemli bir yer teşkil ettiğini vurgulayan Süphandağ, firmalara da bu süreçlere daha etkin bir şekilde katılım gösterme çağrısında bulundu. Ayrıca 24 Mayıs’ta gerçekleşecek CHRO Summit 2022 zirvesinde de bir panel yönetecek olan Artı365 Yönetim Kurulu Başkanı Berat Süphandağ, kadın ve genç işsizliği konusunu bu zirvede de dile getireceklerini ve önümüzdeki süreçlerde yapılabileceklere dair bir tartışma zemini yaratmayı hedeflediklerini belirtti.