TÜRKİYE’DE EVLERİN TAMAMINDA ISI YALITIMI YAPILDIĞINDA 10 MİLYAR DOLAR TASARRUF ELDE EDİLEBİLİR!

Çetin bir kış dönemi bizleri bekliyor. Isıyı evin içine hapsetmenin ilk adımı ise doğru bir dış cephe yalıtım sistemine sahip olmak. Polisan Kansai Boya Yalıtım Sistemleri ve Teknik Operasyon Müdürü Yüksek Mimar Tuncel Altınel, “Kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan dış cephe yalıtımıyla enerjide %70’e varan tasarruf sağlamak mümkün. Türkiye’deki evlerin tamamında ısı yalıtım yapılması durumunda yıllık 8-10 milyar dolar tasarruf elde edilebilir” dedi.

Giderek artan enerji maliyetleri, ısıyı evin içinde tutan doğa ve tasarruf dostu çözümlere yönelimi arttırdı. Binaların dış cephe yalıtımı ise en popüler gündem maddesi haline geldi. Polisan Kansai Boya Yalıtım Sistemleri ve Teknik Operasyon Müdürü Yüksek Mimar TuncelAltınel,dış cephe yalıtım sisteminin aslında enerji maliyetlerini aşağı çekmek ve sürdürülebilirliğe katkı sunmak içinde son derece önemli olduğunu kaydetti.

Dış cephe ısı yalıtımı ile binalarda %35-50 arasında enerji tasarrufu sağlanabileceğine işaret eden Tuncel Altınel,“Binaların çatı ve bodrum tavanlarının da yalıtıma dahil edilmesi ile tasarruf oranı %70’lere kadar çıkabilir. Yalıtımda kullanılan levhaların kalınlıklarının artırılması daha etkili bir tasarruf sağlayacaktır. Türkiye’deki evlerin tamamının ısı yalıtım yapılması durumunda yıllık 8-10 milyar dolar tasarruf elde etmek mümkün” dedi.

Ekimde 5 milyon TL’lik ihracat

Polisan Kansai Boya olarak yalıtım pazarından %20 pay aldıklarına da değinen Tuncel Altınel, “Exelans enerji yalıtım sistemleri ile evlerin sıcaklığını muhafaza ediyoruz. Taşyünü paket sistem, Karbonlu EPS paket sistem, EPS paket sistem ve XPS paket sistemleri ile evlerin sıcaklığını sağlarken, ihracat faaliyetlerimizle de Türkiye ekonomisine yükselen bir değer kazandırıyoruz. 2021 yılı ekim ayı itibarıyla  5 milyon TL’lik yalıtım ürününü dünyaya ulaştırmayı başardık. 2022’de büyüme trendinin katlanarak devam edeceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

8 adımda evinizin ısısını koruyun

Evlerde ısı kaybının önüne geçilebilmesi için binaların dış cephesinde önerilen kalınlıkta levhalar kullanılarak ısı yalıtımı yapılması gerektiğini belirten Tuncel Altınel,bu aşamadan sonra izlenmesi gereken adımları şöyle sıraladı:

  • Pencerelerinizi ısıcamlı pencereler ile değiştirin. Pencerelerinizde kullandığınız doğrama profillerinin kalınlığının ve içindeki odacık sayılarının artırılması sıcaklığın muhafaza edilmesi için büyük bir kazanım sağlar.
  • Pencere ve kapılardaki ısı kaçaklarını ortadan kaldırın.
  • Çatınızın ve bodrum tavanlarının ısı yalıtımını yaptırın. Çıkma altlarını da ısı yalıtımına dahil edin.
  • Pencerelerinizi sık sık açıp kapatmayın.
  • Oda büyüklüğüne uygun petek kullanın. Peteklerinizde termostatik vana kullanıldığından emin olun.
  • Evinizin büyüklüğüne göre kombi seçin.
  • Petek ve kombi bakımınızı yaptırmayı ihmal etmeyin.
  • Yeni yapılan binalarda merkezi ısınma sistemi uygulanması büyük bir avantaj yaratır. Evinizi değiştirmek istiyorsanız bunu dikkate alın.

Polisan Kansai Boya Hakkında:

Ticaret hayatına 1956 yılında tekstil alanında başlayan Bitlis Ailesi, kimya, boya, liman işletmeciliği ve gayrimenkul alanındaki faaliyetlerini 2000 yılında Polisan Holding çatısı altında toplamıştır. Şirket boya alanındaki faaliyetlerine 1985 yılında başlamıştır. Dünyanın ilk 10 boya üreticisinden biri Kansai Paint ile gerçekleştirilen iş birliği ile 21.12.2016 tarihi itibarıyla şirketin yeni adı Polisan Kansai Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak tescillenmiştir.Ambalaj ve renk çeşitleri hariç 250, dahilolarak ise 4700’ü aşkın ürün çeşidi ilePolisan Kansai Boya bugün dekoratif boya pazarında tüm fiyat segmentlerine hitap eden sektörün en geniş ürün yelpazesine sahip firması konumundadır.Elegans markalı üst sınıf iç cephe boyası, kendi segmentinde pazar lideridir.2008 yılından itibaren dünyada tescillediği “Home Cosmetics” çatı iletişimi ile ürünlerini “Evimin Kozmetiği” olarak konumlandırmaktadır. Türkiye’nin ilk 7 özellikli iç, 9 özellikli dış cephe boyalarını, su bazlı yağlı boyasını, plastik yüzey sprey boyasını, su bazlı yol boyasını, ahşap koruyucu sprey verniğini ve antikarbonizasyon özellikli dış cephe boyasını geliştiren Polisan Kansai, ISO 9001, ISO 14001, ISO 10002 ve ISO 45001 belgelerine sahiptir. İnsan sağlığına önem veren, çevreci ve yenilikçi kimliğiyle sektöre yeni ürünler katan Polisan Kansai Boya, Türkiye’nin ilk LEED GOLD sertifikalı boya tesisi unvanına sahip şirketidir ve 142.000 metrekarelik arsası üzerine kurulu yeni fabrikasında üretimini sürdürmektedir.