Ukrayna’da Kırmızı Alarm!

Ukrayna Orman Müdürlüğü 15 Haziran 2018 tarihi itibariyle tüm ormanlarında Monochamus Böceği olduğunu yani tüm ormanlarının “Kırmızı Alan” olduğunu ilan edeceğini duyurdu.

Son dönemin gündem konularından olan, Türkiye’nin kereste konusunda önemli tedarikçi ülkelerinin başında gelen Ukrayna’nın ormanlarını saran Monochamus Böceği hususunda Nisan ayında çok önemli gelişmeler yaşandı. Ukrayna Orman Müdürlüğü’nün 15 Haziran 2018 tarihi itibariyle tüm ormanlarını “Kırmızı” olarak ilan edeceği yani “Monochamus Böceği tüm ormanlarımızda mevcuttur” diyeceği öğrenildi.

Bu önemli bilgiyi yaklaşık 20 yıldır Ukrayna’dan Türkiye’ye orman ürünleri ithalatı gerçekleştiren, Belux Ltd. Co. firmasının sahibi, BLG Masif Panel A.Ş. firmasının ortaklarından, sektörün yakından tanıdığı isim Mustafa Beldağ verdi. Torid’in Sektör Toplantısı’nda konuşan Beldağ konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu ;

“Ukrayna’da son dönemde ciddi sıkıntılarımız mevcut. Ukrayna’da üretilen kerestenin %25’i Türkiye’ye geliyor. Son dönemde Ukrayna’da Monochamus Böceği ve bu bağlamda karantina konusunda ciddi bir problem var.

Ukrayna Orman Müdürlüğü bu böceğe sahip ormanlarını “Kırmızı”, olmayan ormanları “Beyaz” olarak tanımlıyor. Bizler “Kırmızı” bölgelerden karantina sebebiyle kereste alıp getiremiyoruz. “Beyaz” olarak onaylanmış alanlardan getirebiliyoruz.  Ki “Beyaz” olarak tabir edilen bölgelerden gerçekleştirdiğimiz ithalatlar Türkiye gümrüklerinden yer yer geri dönüyor. Bunun sebeplerinden bir tanesi Türkiye’deki her gümrükte yönetmeliği uygulamadaki farklılıklar.

“Şunu soruyorum; bu yönetmeliği kim değiştirecek?”

Kendi ülkemiz uygulamasından yaşadığımız bir örneği vermem gerekirse; Bir yükümüz bir limanımızda karantina kontrolünde bir çitada bir delik görüldüğü için geri döndürüldü. Zirai Karantina Müdürlüğü’ne beyan ettik; mal fırınlı diye. Yani böceği öldürmüştük. Anlatmaya çalıştık ancak kabul ettiremedik. Bize Zirai Karantina Müdürlüğümüzden dendi ki; “Haklısınız, Ancak Yönetmeliği Değiştirmek Lazım. Şunu soruyorum; bu yönetmeliği kim değiştirecek?

Dönen araçların sayısı artık önemli seviyelere ulaşınca Ukrayna’da iş içinden çıkılamaz bir hal almaya başladı. Bir gümrükten ürün geçerken diğerinden geri dönüyor. Beyaz alandan gönderiliyor larva çıkıyor vb. Hal bu olunca, Ukrayna Karantina Müdürlüğü açıkladı : “15 Haziran 2018 itibariyle tüm ormanlarımız “Kırmızı”.”

Dediler ki Ukrayna işletmeleri mal almak istedikleri ormanları incelenmesi için bizlere 20 Mayıs 2018’e kadar bildirsinler, bu işin maliyetini yüklensinler, bize ödeme yapsınlar, inceleme bu şekilde yapılsın ve bahse konu orman “beyaz” ise temiz raporu verelim. O şekilde Türkiye’ye gönderelim. Buna da Ukrayna Orman Müdürlüğü yanaşmıyor. Ben o paraları karantinaya harcayacağıma fırınlar kurarım, malı da Türkiye’ye değil Uzak Doğu’ya satarım diyor. Neden Böyle diyor? Çünkü Uzak Doğu’nun bizden fiyatları daha yüksek.

“Karantina Müdürlüğü’müzde acilen ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor.”

Biz firma olarak Mayıs ayı itibariyle alımlarımızın %70’ini durdurduk. Hammadde konusunda günden güne sıkıntımız artıyor. Biz 22 yıllık dostluk ve emeğimizle ürünleri Türkiye’ye almaya çalışıyoruz. Ukrayna Türkiye için çok önemli bir kaynak. Özellikle bizim Zirai Karantina Müdürlüğümüzde acilen ciddi bir çalışma yapılması, konuya müdahale edilmesi ve çözüm yolu bulunması gerekiyor.  ” dedi.