Avrupa parke pazarı olumlu! Almanya hariç

Avrupa Parke Endüstrisi Federasyonu Yönetim Kurulu 4 Nisan 2018’de bir toplantı gerçekleştirerek diğer konulara ilaveten hem Avrupa pazarındaki parke piyasasının durumunu hem de son ekonomik göstergeleri ele aldı.

Avrupa parke pazarları genellikle olumlu bir seyir gösterirken hafif bir büyüme de gerçekleşmekte. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyaslanınca, 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin geçici sonuçlar, önemli bir düşüş yaşanan Almanya haricinde, 2017 yılında görülen nispeten olumlu parke tüketim trendinin devam edeceğine işaret ediyor.

Yenileme çalışmaları ek faaliyetlere neden olsa da, pazarın ana itici gücünü projeler oluşturmakta. Uzun ve yağışlı bir kış mevsiminin yaşanmış olmasına rağmen, hammadde mevcudiyeti şu an için önemli bir husus olarak görülmemekte.

AB Ülkeleri Bazında Kısa Değerlendirme ;

Avusturya:   Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyaslanınca Avusturya parke satışları 2018 yılının ilk üç ayında % 2 oranında artış göstermeye devam etti.

Belçika:   Mevcut göstergeler, 2018 yılının ilk üç ayında parke tüketiminde % 2 oranında artış olacağı yönünde.

Baltık ülkeleri:   Baltık ülkelerinin pazarları, 2018 yılının ilk üç ayında az da olsa olumlu bir eğilim göstermekte.

Danimarka:   Danimarka parke piyasası, yapılan sözleşmeler ve projelerde gözlenen artışlarla, perakende piyasasındaki düşüşü telafi ederek seyrini aynı düzeyde stabil olarak sürdürmekte.

Finlandiya:   Finlandiya pazarındaki parke satışları, konut piyasası sabit bir seyir halindeyken, (büyük) projelerin itici gücü sayesinde ılımlı bir büyümeyle % 1 gibi az bir oranda artış göstermekte.

Fransa:   Fransa piyasası olumlu bir şekilde gelişmeye devam etmekte. Parke satışları 2018 yılının ilk üç ayında tahminen % 2 oranında artış gösterdi.

İtalya:   Parke satışları 2018 yılının ilk üç ayında % 2 oranında artarak İtalya’da görülen olumlu ekonomik gelişmelerden nasibini aldı.

Hollanda:   Alınan bilgiler doğrultusunda, Hollanda pazarı, parke satışları 2018 yılının ilk üç ayında % 3 oranında artarak daha önce gözlemlenen iyileşmeyi teyit etti.

Norveç:   2018 yılının ilk üç ayında derlenen verilere göre, Norveç pazarı sabit ve hafifçe iyileşme (% 0-1) arasında bir durum göstermekte.

İspanya:   İspanya pazarının, çalkantılı siyasi ortama rağmen, 2018 yılının ilk üç ayında % 1 ila 2 oranında artarak yavaş yavaş gelişmekte olduğu gözlemlendi.

İsveç:   2017 yılında gözlemlenen trendler devam etmekte ve parke tüketimi geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyaslanınca 2018 yılının ilk üç ayında %2 oranında artmış bulunmakta. Perakendede satışlar azalırken projelere ilişkin pazar büyümeye devam etmekte. İsveç, hâlihazırda İskandinavya’nın en dinamik pazarı konumunda.

İsviçre:   Parke tüketimi İsviçre’de 2018 yılının ilk aylarında aynı ama yüksek seviyede seyir göstermekte. Çok sayıda devam eden yenileme (renovasyon) projesi bulunmakta.

Almanya:   Verilere göre, Almanya’da yılın ilk üç ayında, iyi geçen 2017 yılının ilk üç ayıyla karşılaştırıldığında, parke satışlarında % 5 düşüş oldu. Bu düşüş, konut piyasasındaki gerilemeyi, projelerin değişmesine neden olan montaj elemanı eksikliğini, “ahşap görünümlü” zemin kaplamaların oluşturduğu rekabet ve yapı marketlerin raflarında sert ağaç parke zeminlere ayrılan yerlerin artık olmadığını yansıtmakta.