XL MİMARLIK TASARIMI OPLOG DARICA KAMPÜSÜ AÇILIŞA HAZIRLANIYOR!

Mimar Arda Işık’ın liderliğinde ulusal ve uluslararası ölçekte ödüllü mimari ve iç mimari projelere imza atan XL Mimarlık+Mühendislik tasarımı OPLOG Darıca Kampüsü’nün inşaatının tamamlanmasının ardından Eylül 2021’de açılması planlanıyor.

 

Kullandığı yenilikçi yazılım teknolojileri ve akıllı robotlar ile lojistik sektörünün öncü firması olan OPLOG’un Kocaeli Darıca’daki kampüs alanı, The DNA Paris Design Awards 2020’de birincilik ödülüne layık görülen XL Mimarlık+Mühendisliktarafından üstlenildi.İnşaatı tamamlanmak üzere olan projenin Eylül ayında faaliyete geçmesi hedefleniyor.

 

XL Mimarlık+Mühendislikimzası taşıyan OPLOGkampüs alanı Türkiye’deki e-ticaret lojistiğinin merkezi olarak kurgulanmış. On bin metrekarelik kapalı kullanım alanının dokuz bin metrekaresi depolama ve lojistik, bin metrekaresi ise ofis ve lobi olarak hizmet verecek şekilde tasarlanmış. Depo alanında yatay ve dikeyde taşımayı yapacak akıllı robotlar ile Türkiye’de öncü olmayı hedefleyen OPLOG Darıca Kampüsü’nde, iç mekan organizasyonundaki zenginlikle ziyaretçiler için keşfetmenin devam edeceği bir mekan yaratmak amaçlanmış.

 

XL Mimarlık+Mühendislik’in “sınırsallaşma olgusu” söylemiyle kurguladığı kampüste; binanin, iç mekanların, kullanıcıların, ziyaretçilerin ve tüm parçaların kendileri arasında sürekli bağlantısallık ve geçişlilik taşıması hedeflenmiş. Tüm yapıyı ve kampüs alanını saran ışık enstalasyonu ise iç mekanda da devam ederek mekansal deneyimi sanatla birleştiriyor. Işık enstalasyonu, street art ve graffiti çalışmaları, grafik öğeler, heykeller ile diğer sanat ve yerleştirme çalışmaları hem tektonik öğelerin hem de bütünsel kurgunun ayrılmaz parçaları olarak “mereolojik” bir deneyim sunmuş.

 

XL Mimarlık+Mühendislikimzalı OPLOG Darıca Kampüsüinşaatının tamamlanmasının ardından Eylül 2021’de kullanıma açılacak.

 

XL Mimarlık+Mühendislik Hakkında:

2004 yılında İzmir, Türkiye’de Yüksek Mimar Arda Işık tarafından, var olduğumuz ve ürettiğimiz çevrenin mimarlık yoluyla değiştirilebileceğine dair inançla kurulan XL Mimarlık+Mühendislik, yetenekli, deneyimli ve çalışkan tasarımcıların oluşturduğu mimarlık ve mühendislik ofisidir.

Kendine özgü tasarım stratejisi ve söylemiyle ayrımlaşan XL Mimarlık+Mühendislik mimari projelendirme için stratejik planlama, tasarım odaklı düşünme ve sanat yoluyla bütünsel bir yaklaşım önermektedir.

XL Mimarlık+Mühendislik; yurt içinde ve yurt dışında okul kampüsü, spor yapısı, ofis binası, konut, lojman, alışveriş merkezi, kent meydanı, müze, genel merkez gibi farklı tipolojilerdeki pek çok yapının proje müellifidir.