Yapı Gazetesi, Orsiad Gazetesi ve Halı Gazetesi 41.Yapı Fuarında Her Yerde Dağıtıldı

850 katılımcının markalarını on binlerce ziyaretçiye sergilediği Türkiye’nin en büyük, en eski ve en iyi yapı fuarı Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, bugün TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı!

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un yoğun bir fuar olacağı düşünülüyor. Geçen yıldan beri büyük bir artış gösteren ön kayıtlar Türkiye’nin yapı sektöründeki büyümeye ve Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un katılınması gereken bir etkinlik olduğuna işaret ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından ve diğer 16 ülkeden gelen katılımcıların güçlü temsiliyle, Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul sadece Türkiye için değil, bölge için de bir merkez niteliği taşıyor.

Fuarın açılış töreni konuşmacısı Türk Yapı Malzemesi Üreticileri Derneği IMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan oldu. “2017 yılında Türkiye ekonomisi %7,4 büyürken, inşaat sektörünün değeri %8,9 artışla 146 milyar dolara yükseldi. Söz konusu büyümenin üçte ikisi, inşaat malzemeleri ihracatından sağlanan 17,3 milyar dolar ile gerçekleşti. Bu, Türk ekonomisinin hızlandırıcı faktörü oldu.”
Diğer VIP katılımcıları ile kurdeleyi kesmeden ve fuar alanını gezmeden önce Sayın Erdoğan, Türkiye’nin inşaat ve yapı malzemeleri sektöründe büyümeyi yönlendiren bazı trendler hakkında da konuştu. “Tasarım ile araştırma ve geliştirme yeniliği yönlendiriyor. Türkiye’de 854 Ar&Ge merkezi ve 192 tasarım merkezi bulunmaktadır. Geleneksel bir inşaat tarzından ziyade performans odaklı bir uygulamayı benimsediğimizde, araştırma ve geliştirme el ele verecektir (sektör ile). ”

Sayın Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre, enerjisinin %75’ini ithal eden Türkiye’de enerji verimliliği sektörün kilit bir parçasıdır ve demiryolu gelişiminin yanı sıra kentsel dönüşüm ve gürültü kirliliğinin azaltılması da Türk inşaatını bir adım öteye götüren diğer alanlardır.

Şu ana kadar 2018 yılında Türk inşaatı konusunda güçlü bir başlangıç yapıldı. 2017 yılında %8,9 oranındaki sağlıklı bir büyümenin ardından, ülkenin inşaat sektörünün büyüme oranı 2018’in ilk çeyreğinde 9,7 puan arttı. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul artık bu büyümeden yararlanmak, daha fazla ziyaretçi çekmek ve inşaat sektöründe daha fazla iş fırsatı geliştirmeyi hedefliyor.

Bu yıl, aynı zamanda dikkat çekici bir etkinlik programı söz konusu. Uluslararası mimarlar, teknik seminerler, ödül törenleri… Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da hepsi mevcut. İlk gün ziyaretçiler atık yönetimi ve cadde görünümü yaratma konusundaki söyleşilerin yanı sıra Türk inşaat sektörünün en üst seviyesinden konuşmacıların yer alacağı, büyük öneme sahip İnşaat Sektörü Gündem Forumu’na katılabilirler.