Ağaç Makine Sektöründeki “tek fuar”olmak bize güç katacak!

Malumunuz, Ülkemizde yapılan Ağaç Makine Sektör fuarı ile Orman ürünleri sektör fuarları ikiye ayrıldı.

Artık ayrı tarihlerde yapılacaklar. Birbirlerine güç vermek yerine ayrışarak yollarına devam edecekler. Makine bölümünün gerçek ziyaretçi sayısını ve hollerini o zaman sanırım daha gerçekçi bir şekilde göreceğiz. Biz de ise bunun tam tersi bir durum var. Bu yıl 3. kez Şubat ayında gerçekleşecek Woodist’23 de artık yan sanayi de olacak. Yani ağaç makine sektörü ve yan sanayinin aynı çatı altında buluştuğu tek fuar olarak daha da büyüyecek ve güçleneceğiz. Bu arada Ağaç İşleri Federasyonu ile bir anlaşma yaparak Türkiye’nin her şehrinden diledikleri sayıda üyelerini Woodist’e ücretsiz getirme taahhüdünde bulunduk. Bu her iki sektör için çok ciddi ziyaretçi demek. Üstelik başka artılarımız da var. Her iki sektörün de istediği zaman diliminde; yani yılın ilk çeyreğinde Woodist kapılarını açacak. Ve tabi İstanbul’un merkezinde, ulaşım sorunu olmayan, son derece konforlu bir alanda, alt salon üst salon kavgası yapılmayan, tüm katılımcıların eşit koşullarda yer bulabildikleri Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde! Tüm bunlar bir araya geldiğinde Woodist için çok uzak olmayan bir gelecekte her iki sektörün de merkezi olacağından en ufak bir şüphem yok. Woodist, bu koşullar altında ve sahip olduğu artılarla Ağaç Makineleri ve Yan Sanayi’nin gelecekteki merkez fuarı olacak!

Yapılamaz Denilen Fuarı 3. Kez Açıyoruz!

Woodist 2021 yılında ilk kez kapılarını açacağını duyurduğunda bazıları dezenformasyon yapıp “Bu fuar açılmaz, açılsa bile tekrarlanmaz” kabilinden yorumlar yaptı. Allah düşmanın bile ahlaklısını versin! İlk fuar 5.200 metrekare açıldığında özellikle yurt dışından hiçbir masraftan kaçınmadan o kadar güçlü alıcılar getirdik ki, katılımcılar bir sonraki seneyi beklemeden 6 ay sonrası için bir fuar daha istediler. O fuar ise 8.400 metrekare açıldı. Şu an 12 bin metrekaredeyiz. Hedefimiz 3 yıl içinde Woodist’i en az 30 bin metrekareye çıkarmak.

Woodist’e Kardeş Geliyor! ANAMAK Tüm Makine ve Yan Sanayi Sektörüne Hayırlı Olsun!

2022 yılında Kayseri OSB Uluslararası Fuar Merkezi’nde açtığımız Mobilya fuarı yurt içi ve yurt dışından büyük ilgi gördü. Öyle ki fuarın kapandığı gün gelecek sene için tüm yerler satılmış, üzerine OSB’ye ekstra başvuruda bulunan 27 bin metrekare talep birikmişti. Anamob’daki organizasyon gücümüzü ve başarımızı gören başta Valilik olmak üzere Büyükşehir, Ticaret ve Sanayi Odaları, OSB Başkanlığı, Kaymos ve Anadolu’daki diğer mobilya üretim şehirlerindeki dernekler benzer fuar talepleriyle geldiler. Bu kapsamda 13-16 Eylül 2023 tarihi için Kayseri’de KAPEX Anadolu Kapı, Pencere ve Aksessuarları fuarını yapmak üzere anlaşma yaptık. Onun hemen öncesinde ise 7-10 Eylül 2023’de ANAMAK Anadolu Mobilya Üretim Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarını takvime koyduk. Woodist’teki Ağaç Makineleri ve yan sanayiden müşterilerimizi çok ciddi fiyat avantajları ve mümkün olduğunca masrafsız bir şekilde buraya taşıyacağız. Yani ilkbaharda İstanbul’da WOODIST’i, sonbaharda ise ikinci edisyon olarak Kayseri’de ANAMAK’ı açacağız. Bunun yanısıra yine Kayseri’de oradaki üreticilerle yaptığımız anlaşma çerçevesinde yatak teknolojilerine yönelik bir fuar da sırada bekliyor.

Sırbistan’da Asla Makine Fuarı Yapmayacağız!

Geçtiğimiz günlerde Sırbistan’dan, oradaki Fuar alanından yaptığımız anlaşma çerçevesinde bazı paylaşımlarımız olmuştu. Buradan hareketle Belgrad’da da bir Ağaç Makine Fuarı yapacağımıza yönelik bir takım yorumlar ve talepler geldi. Hemen söyleyeyim. Sırbistan’da verimli olacağını düşündüğümüz bir mobilya fuarımız olacak. Bunun için yoğun bir talep var. Katar, Rusya, Fas ve Almanya’dan sonra mobilya sektörü için yurt dışında fuar yapmak için belirlediğimiz beşinci lokasyon Sırbistan. 2023 sonbaharında Türk mobilya üreticilerini Sırbistan’da Avrupa pazarıyla buluşturcağız. Ama ağaç makine fuarı olmayacak. Çünkü Sırbistan’da daha önce yapılan ağaç makine fuarları başarılı olmamış. Hatta son olarak geçen yıl mobilya fuarı ile ağaç makine fuarını birlikte açmışlar. Sonuç yine hüsran olmuş. Bu sebeple Sırbistan fuar idaresi bir daha ağaç makine fuarı yapmayacağını beyan etti. İsteyen bu alanı kiralayıp Sırbistan’da ağaç makine fuarı yapabilir ama Sırplar kendi idarelerindeki bu alanda yaşadıkları hüsran sonrası yapmama yönünde kararlılar.