Avrupa Parke Endüstrisi Federasyonu FEP, AVRUPA PİYASALARININ ÇOĞUNLUĞUNDA POZİTİF TÜKETİM TRENDİ

Avrupa Parke Endüstrisi Federasyonu (FEP) Yönetim Kurulu 20 Eylül 2018’de bir araya geldi ve Avrupa pazarlarındaki parke durumu ile son ekonomik gelişmeleri değerlendirdiler.

 

Geçen yılın aynı dönemine göre, 2018’in ilk yarıyılındaki geçici sonuçlar, istikrarlı bir gelişme ya da hafif bir büyüme ile orta derecede pozitif parke tüketim trendlerinin devam ettiğine işaret ediyor. İstisnalar, satışlarda düşüş bildiren Almanya, Norveç ve İsviçre’dir. Bununla birlikte, durum şu sıralar Alman piyasasında ve Norveç’te de gelişiyor. Dahası, Doğu Avrupa şu anda teşvik edici eğilimler gösteriyor.

Mobilya sektöründe büyüyen rekabete rağmen maliyetler artıyor ve küçük şeritler eksik olsa da, ahşap hala mevcut. İklimsel şartlar nedeniyle meşe giderek daha kırsal hale geliyor ve iyi dereceli çeşitlerde kıtlıklar hissediliyor.

 

FEP Yönetim Kurulu, ABD ve Çin arasındaki tarife üzerindeki mevcut “ticaret savaşının” bir sonucu olarak AB için potansiyel tehdidin altını çizmektedir. Bu bağlamda, yabancı ürünlerin Avrupa pazarlarına ithali konusunda artan bir baskı olabileceği düşünülebilir.

 

Aşağıdaki tabloda, ülke başına kısa bir özet verilmektedir.

 

Pazar Genel Değerlendirmesi

Avusturya

 

 

Avusturya parke tüketimi, 2018 yılının ilk döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre daha da artmaktadır.

 

Belçika

 

 

Mevcut bilgi, 2018’in ilk altı ayında parke satışlarının dengelenmesine işaret etmektedir.

 

Danimarka

 

Derlenen veriler, Danimarka parke pazarının biraz negatif olduğunu gösteriyor.
Finlandiya

 

 

Fin pazarında parke satışları biraz yükselmekte, projelerin etkisini ve genel ekonomik bağlamı iyileştirmektedir. Öte yandan, perakendede daha az olumlu gelişmeler yaşanıyor.

 

Fransa

 

 

Fransa piyasası, masif parke hariç olmak üzere 2018’in ilk yarısında hafif bir artış göstermeye devam ediyor.
Almanya

 

 

Durum artık iyileşmeye başlamış olmasına rağmen, Alman parke tüketimi 2018 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre düştü.
İtalya

 

İtalyan parke satışlarındaki artış, Milano bölgesinde hariç olmak üzere, seçimler tarafından bir miktar yavaşladı. Yılın sonunda bir toparlanma bekleniyor.
Hollanda

 

 

Alınan bilgiler, 2018’in ilk yarısında Hollanda pazarında bir istikrara işaret ediyor.
Norveç

 

 

Derlenen veriler, Norveç pazarının 2018’in ilk altı ayında önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. Ancak, durum daha da iyileşmiştir.

 

Polanya

 

 

2018’in ilk yarısında Polonya’daki parke tüketiminde ılımlı bir iyileşme rapor edildi.
İspanya İspanyol parke tüketimi 2018 yılının ilk yarısı için düz kalmaktadır. Yıl başından itibaren, “düşük uçlu” projeler tercih edilmesi ve perakende ve konut sektörlerinde yavaşlama nedeniyle piyasa artık düşüştedir.

 

İsveç

 

İsveç’te, 2018’in ilk yarısında parke tüketimi daha da artmaktadır. Konut binalarındaki düşük seviyeli aktiviteye ve “yüksek seviyelerdeki” düşüşe rağmen küçük olumlu gelişmeler gözlenmektedir. Olumlu gelişmeler yeni binalardaki büyümeyi yansıtıyor.

 

İsviçre 2018 yılının ilk altı ayında İsviçre’de parke tüketimi azaldı.