Doğu ve Batı arasında bir başarı büyüsü: Schattdecor Gebze 10’uncu yılını kutluyor

2011 yılının Nisan ayında yeni lokasyonun o zamanki Genel Müdürü ve kurucusu Anja Schatt, ilk beş çalışanı sıcak bir “Herzlich Willkommen” ve “Hoş geldiniz” diyerek karşılamıştı. Şimdi 10’uncu yıldönümünü kutluyoruz. 10 yıllık başarımızı ve özellikle de istikrarlı büyümeyi sağlayan, Türkiye’deki ve komşu ülkelerdeki müşterilerimizin güvenini kazanan 80 iş arkadaşımızı kutluyoruz. Türkiye’deki Schattdecor ailemize teşekkür ediyoruz ve Nice Yıllara diyoruz!

Doğum günü hediyesi olan bir konteyner  

Schattdecor – Türkiye fabrikamızın 10.kuruluş yılına özel bir hediye geldi: Schattdecor “road show” başılyor! Siz çok değerli iş ortaklarımız “mobil sergimizi” fabrikamızda gezebilir, 2020/22 trendlerinin sergilendiği yeni web sitemizi destekleyen en son trendleri digital platformlarda gözlemleyebilir, minimal bir alanda maksimum seçeneklerle sunulan tüm bu yeniliklerin gerçek ve fiziki uygulamalarını deneyimleyebilirsiniz.

Bu ilk adımdan sonra “mobil showroom” Schattdecor-İtalya fabrikamızın Eylül ayında Rosate’de gerçekleşecek 25.kuruluş yılını kutlamak üzere oraya doğru yola çıkacak.


 

Lokasyon arayışı ve “Kiralamak mı İnşa Etmek mi?” sorusu

Almanya’daki yönetim henüz 2007 yılında, İstanbul yakınlarında bir üretim tesisi kurma kararı aldı. Bunun nedeni, Türkiye’deki büyüme öngörüsünün mükemmel olması ve uzun yıllardır müşterimiz olan yerel firmalara daha iyi bir hizmet sunabilme isteğiydi. Uygun bir kiralık yer arayışı başladı. Anlaşıldığı üzere, bu hiç de kolay bir girişim değildi, çünkü kiralamak yerine Gebze’de bir bina inşa edilmesi kararı alınması neredeyse iki yıl sürdü. Sonrası hızla gelişti: on bir aylık inşaat süresinin ardından, 2010 yılının Aralık ayında çalışanların tezahüratı eşliğinde ilk rulo basıldı. Ve 15 Nisan 2011 tarihinde ise şirketin resmi kuruluşu kutlandı.

 

 

İstanbul metropolünün merkezine 50 km uzaklıkta Gebze’de bulunan Türkiye lokasyonunun açılış töreni.

Orta Doğu Uzmanları

Tam on yıl önce beş çalışanla ve yalnızca bir üretim makinesiyle başlayan süreç, günümüzde dekoratif baskı alanında uzman 80 kişilik bir ekibe ve tam kapasite çalışan üç üretim hattına dönüştü. Dinamik bir büyümeye sahip Türkiye pazarındaki ve Orta Doğu’daki müşterilerimize, onların kişisel gereksinimlerine tam olarak uygun ve sonsuz bir bant genişliğine sahip modern yüzeyleri tutku ve uzmanlıkla sunan 80 kişi: Tasarımcı Sinem Değerli, “görünüş ve dokunuş olarak gerçekçi ahşap reprodüksiyonlar kadar, mat veya arkadan aydınlatmalı taş yüzeylere olan talep de hala devam ediyor. Uluslararası alanda çok başarılı olan ahşap dekorumuz“Istanbul Walnut”(Istanbul Walnut referans makalesine bağlantılıdır) buna iyi bir örnek”, diyor ve gülerek ekliyor: “Bu dekorun itici gücü Gebze’deki tasarım ekibimizden geldi”.

 

 

Sinem Değerli, Gamze Sınanmış ile birlikte, Türkiye ve komşu ülkelerdeki müşterilerimize sunulacak olan Trend Kitabımız için uygun dekorları seçerken.

Istanbul Walnut – Interzum 2019 fuarının öne çıkan “Son-Dakika” dekoru.

 

 

Kültür aktarımıyla ulaşılan başarı

 

Peki Schattdecor Gebze bugün bulunduğu yere nasıl geldi? Farklı bir kültür içindeki bu başarılı şirket gelişiminin ve sürdürülebilir başarının sırrı nedir?

Türkiye lokasyonunun Genel Müdürü Selçuk Ülger, “Başarının kökleri, her iki ülkenin gelenek ve göreneklerinin, kültürel kimliklerinin karşılıklı saygısına dayanıyor. Böylece büyük bir güven duygusu ve bununla beraber bir şeylere ulaşmak, sürekli yeni trendleri belirlemek, inovasyonlar geliştirmek için yoğun bir motivasyon oluşuyor”, diyor ve ekliyor Ülger: “Bu nedenle “Istanbul Walnut” gibi dekorların tüm dünyada rağbet görmesi ekibimiz için en büyük ödüldür”. Schattdecor Gebze Genel Müdürü Erkan Sürat, “İstikrarlı büyümeyi ve bugün sektörde her bakımdan güvenilir olarak tanınan bir şirkete ulaşmayı sağlayan, tam 10 yıl önce atılan bu adımdı. Kararlılığı ve Türk kültürünün değerleriyle yoğrulmaya hazır bir Alman şirketi. Pazar payımızı ancak ekibimizin müşterilerimize yakın olması ve yerli üretim sayesinde artırabildik”, diyor.   BU: Türkiye lokasyonunun Genel Müdürleri Selçuk Ülger ve Erkan Sürat. İleriye bakış Bu nedenle, pandemi sırasında da Gebze’de makinelerin durmamasına şaşmamalı. Müşterilerle iletişim online gerçekleşiyor, şirket binası yenileniyor ve lokasyonun İhracat ve Finish Folyo Müdürü Beni Kamhi’nin sözleriyle, “(…) müşterilerimizle yakında yeniden yüz yüze görüşebileceğimiz günleri sabırsızlıkla bekliyoruz”. O gün geldiğinde yeniden “Hoş geldiniz” ve “Herzlich Willkommen” diyeceğiz.