Geleneksel Ahşap Heykel Sempozyumu Yapıldı

Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) iş birliğiyle bu yıl 26’incisi düzenlenen Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu başladı.

1993 yılından beri gelenekselleşerek Gölçük  Belediyesi’nin ev sahipliğinde günümüze dek sürdürülen Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun 26’ıncısı17 Temmuz 2019 2 Ağustos 2019 tarihlerin arasında gerçekleştirilecek. Sempozyum “Gölcük Vizyon 2023” kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli  Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştiriliyor. Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun tanıtım toplantısı Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda yapıldı.


GENİŞ KATILIM

Değirmendere Çınarlık Meydanında gerçekleşen sempozyum açılışına Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Koü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığralı, Koü İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilgün Posteki, Koü Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Doc. Dr. Ceyhun Konak katıldı. Ayrıca sempozyumda çalışma yapacak olan; Vadim Polin(Rusya), Pedro Jordan(İspanya), Bahman Chegeni( İran), Şenol Bora(Türkiye), Sanem Tufan(Türkiye), Şahin Karataş(Türkiye) katıldı.

SANATÇI İLE HALKI BİRLEŞTİREN

Pogram kapsamında söz alan Koü Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Doc. Dr. Ceyhun Konak; “Bugün 26’ncısını gerçekleştirdiğimiz Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu için burdayız. Bir sanat etkinliğinin mutfağını halka açan etkinlikler bunlar. Sanatçı ile halkı bir araya getiren organizasyonlar olduğu için çok şanslıyız. Burada sanatçılarımız var onlara hoşgeldiniz demek istiyorum” şeklinde konuştu.

BÖLGEYLE, İNSANIYLA BİRLEŞMESİ

Koü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığralı söz aldı. Fığralı konuşmasında, “Dile kolay 26.sının yapıldığı bir sempozyumdan bahsediyoruz. Biz Kocaeli Üniversitesi olarak böyle bir iş birliğinde olmaktan gurur duyuyoruz. Ve devam etmesini diliyoruz. Diğer belediyelerimizde bu projelerden duydukları memnuniyetleri dile getiriyor. Bu sempozyumun bu bölgeyle, insanıyla birleşmesi çok önemli. Eserlerin herkesin aklında yer ediyor. Bu çok önemli bir şey. Tekrar duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum” dedi.

KENT KİMLİĞİ

Son konuşmayı ise Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer söz aldı. Sezer; “Bir kentin kimliğinin oluşmasında en önemli faktörün kültür, sanat ve spor olduğunu düşünüyoruz. Bu sempozyum Türkiye’nin en uzun soluklu sempozyumu. Biz bundan 20 yıl önce yüz yılın felaketini yaşamamıza rağmen bu sempozyumu kesintiye uğratmadık. Devam ettirdik. Ben bu sempozyumun kent kimliğinin oluşmasında çok önemli olduğunda düşünüyoruz. Hayat kısa ancak sanat uzun. Şimdiden başarılı verimli bir sempozyumun gerçekleşmesini diliyorum.’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.
Sempozyum 02 Ağustos Cuma günü saat: 19.00’da son bulacak.