İnşaat malzemeleri sanayi endeksi ekim ayında hızlı koşusuna ara verdi

TÜRKİYE İMSAD İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ BİLEŞİK ENDEKSİ SONUÇLARI AÇIKLAN
Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ekim ayı sonuçları açıklandı. Endeks sonuçlarına göre ağustos ve eylül aylarında yüksek artış gösteren Bileşik Endeks, ekim ayında 0,04 puanlık düşüşle 80,11 puana inerek hızlı koşusuna ara verdi.   Ekim ayında faaliyetlerde artış yaşanırken, güven ve beklentilerde yine düşüş gerçekleşti.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD)tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’ninEkim 2021 sonuçları açıklandı. Ekim ayında sınırlı bir gerileme yaşandığı belirtilen Bileşik Endeks’te şu bilgiler yer aldı:

Ağustos ve eylül aylarında kuvvetli ve kapsamlı bir geri dönüş yaşayan Bileşik Endeks, ekim ayında durağanlaştı. Alt endeksler içinde Faaliyet Endeksi’nde artış yaşanırken, Güven ve Beklenti Endekslerinde yine düşüşler gerçekleşti. Buna bağlı olarak yükselişe ara veren İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ekim ayında 0,04 puan düşerek 80,11puana indi. Bileşik Endeks’teki kademeli artış, yavaşlama sonrası durdu. Ekim ayında faaliyetlerde önemli ölçüde büyümeler yaşandı. Özellikle iç satışlar, üretim ve ihracatta yüksek artışlar gerçekleşti. Ekim ayında iç ve dış satışlardaki büyümeler ile cirolarda da sıçrama yaşandı.

Faaliyetlerde büyüme devam ediyor

İnşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri ekim ayında bir önceki aya göre önemli ölçüde artış gösterdi. Ağustos ve eylül aylarındaki yüksek faaliyet seviyeleri sonrası ekim ayında bu kez devam eden işler ve yenileme pazarının etkisi ile faaliyetlerde hızlı bir büyüme yaşandı. Yüksek mevsim olması da ekim ayı faaliyetlerini olumlu etkiledi. Faaliyet Endeksi ekim ayında bir önceki aya göre 2,9puan arttı. Tüm faaliyet gruplarında önemli artışlar yaşandı. Böylece Faaliyet Endeksi 2018 yılı mayıs ayından sonraki en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Yurtiçi satışların önemli artış gösterdiği ekim ayında ihracatta hızlı bir artış yaşandı. Üretimde ekim ayında yüksek bir artış gerçekleşti. Üretim Endeksi ölçülmeye başlandığı 2013 yılı Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Cirolar ekim ayında iç satışlar ve ihracattaki artışlar ile sıçrama gösterdi. Yaz ayları sonrası devam eden yüksek inşaat sezonu içinde faaliyetler ekim ayında kuvvetli ivmesini sürdürdü. Dış talebin yüksek kalmaya devam ettiği ekim ayında, yurtiçinde de iç talep, yeni ve yenileme işlerinde faaliyetleri olumlu etkilemeye devam ediyor.

Güven Endeksi ekim ayında geriledi

Güven Endeksi ekim ayında da temkinli eğilimini sürdürerek eylül ayında olduğu gibi yine sınırlı ölçüde düştü. Güven seviyesi ekim ayında bir önceki aya göre 0,82puan azaldı. Faaliyetlerdeki yüksek seviyelere ve büyümelere rağmen kalıcı güven halen tesis edilemedi.

Türkiye ekonomisine ilişkin güven seviyesi sınırlı ölçüde geriledi. İnşaat sektöründe ve inşaat malzemeleri sanayisinde güven sınırlı ölçüde düşüş gösterdi. Yurtiçi pazarlarda güven ekim ayında zayıfladı. İhracat pazarlarına olan güvende artış ekim ayında yavaşlayarak devam etti. Ekim ayında yüksek mevsim etkisi ve faaliyetlerdeki hızlı büyümenin güvene yine yansımadığı görüldü. Aylar itibarıyla sınırlı bir bant içinde gelişme gösteren Güven Endeksi kırılgan olmayı sürdürüyor.

Beklentiler de ekim ayında zayıf kaldı

Beklenti Endeksi ekim ayında geriledi. Yılın ilk yarısındaki kesintisiz artış sonrası Beklenti Endeksi ikinci yarıda zayıf bir sürece girdi. Alınan yurtiçi ve yurtdışı siparişlerdeki durağanlaşma olumsuz etki yarattı.

Tam açılma, yüksek sezon ve faaliyetlerde hızlı büyümenin sürmesine rağmen beklentiler yılın ikinci yarısında da yine durağan kalmaya devam etti. Ekonomiye ve sektöre olan alt göstergeler gerilerken iç ve dış pazar beklentilerinde de düşüşler görüldü. Beklenti Endeksi ekim ayında bir önceki aya göre 0,8puan düştü.

Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde sınırlı düşüş oldu. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişler sınırlı ölçüde geriledi, alınan ihracat siparişlerindeki artış ekim ayında yavaşlayarak sürdü. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi ekim ayında uzun süre sonra geriledi. İç talepteki yavaşlama üretim beklentisinde düşüşe yol açtı.

Beklentilerde temel belirleyiciler içinde salgının etkisi azalıyor. İç ve dış talep göstergeleri giderek daha etkili oluyor. Sektörde yüksek sezon sona ermeye başlıyor. Bu nedenle siparişlerde durağanlaşma yaşanıyor. Bu da beklentileri sınırlıyor. Bileşik Endeks’in önümüzdeki aylarda da durağan kalması bekleniyor. Sezonun sona ermesi ile Bileşik Endeks’te sürükleyici olan faaliyetler de zayıflıyor. Güven ve beklentilerin de kırılgan kalacağı öngörülüyor.


Türkiye İMSAD Hakkında

Kuruluşundan bu yana geçen 37 yılda, Türk inşaat sanayisini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olan Türkiye İMSAD, 86 sanayici firma, 52 sektör derneği ve 3 üniversite üyesiyle, pazarda 32 binden fazla noktaya etkin bir şekilde ulaşmaktadır. Sürdürülebilir büyüme için yurt içinde ve yurt dışında iş birlikleri geliştiren Türkiye İMSAD, iç pazardaki gelişmeleri yakından izlemekte ve ihracatta ulaşılan başarının artarak sürdürülebilmesi için, dış pazarları yakından takip etmektedir. Türkiye İMSAD, inşaat sektörünün çok önemli grupları olan 35 farklı alt sektörü temsil etmektedir. 2011 yılında Brüksel, 2015 yılında ise Kamerun temsilciliğini kuran, sektörel projeler yürüten, raporlar yayınlayan Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun fonladığı birçok projeye de liderlik etmektedir.