İTALYA, AVRASYA CAM FUARI’NIN İLGİ ODAKLARINDAN BİRİ OLDU!

TÜRKİYE’NİN 3. TİCARİ PARTNERİ OLAN İTALYA’NIN CAM ENDÜSTRİSİNDEKİ 40’TAN FAZLA MARKASI, İTALYAN DIŞ TİCARET VE TANITIM AJANSI’NIN DESTEĞİ İLE, 6-9 MART TARİHLERİNDE, TÜYAP İSTANBUL FUAR VE KONGRE MERKEZİ’NDE ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLADI

İtalya, 6-9 Mart tarihlerinde REED Tüyap Fuarcılık A.Ş. tarafından gerçekleştirilen ve cam endüstrisinin bileşenlerini bir araya getirdiği Avrasya Bölgesi’nin en büyük fuarı olan Avrasya Cam Fuarı’nın ilgi odaklarından biri oldu.

TÜİK verilerine göre İtalya, cam işleme makineleri ve cam ürünleri sektöründe Türkiye’nin 3. ticari partneri olup, 2018 yılında toplam sektör dış ticareti 140,6 milyon dolara ulaşmıştır. Avrasya Cam 2019 Fuarı’na bu yıl toplamda  36 İtalyan firması, gerek direkt olarak, gerek mümessilleri aracılığıyla, gerekse İtalya ülke katılımı çatısı altında iştirak etti. Eş zamanlı gerçekleşen Avrasya Pencere Fuarı’nda da 14 firma yer aldı.

Avrasya Cam 2019’a GIMAV (İtalyan Makina, Ekipman ve Cam İşleme İçin Özel Ürünler Üretici ve Tedarikçileri Derneği) işbirliği ile katılarak, fuarın yerli ve yabancı ziyaretçilerini kendi standında ağırlamanın gururunu yaşayan İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı Müdürü Bay Aniello Musella, İtalyan cam işleme makinalarının yüksek teknoloji seviyesine sahip olduğunu, bu sebeple, İtalyan firmalarının pazarlama ve satışta çok avantajlı bir konumda bulunduğunu belirtti. Türk hükümetinin de ileriye yönelik programının, teknoloji seviyesini ve cam işleme sanayiinde üretimi arttırmak yönünde olduğundan, İtalyan firmalarıyla ortak paydada buluşabileceklerini ifade etti.  

Avrasya Cam Fuarı’nda katılımcı İtalyan firmalarının arasında yer alan ve yıllık ticaret hacmi 750 Bin ile 15 Milyon Avro’yu bulan, İtalya cam endüstrisinin lider markalarından Star Srl, TK Srl, Schiatti Angelo Srl ile Triulzi Cesare Special Equipment Srl, İtalyan Pavilyonu’nda ziyaretçilerine ürünlerini, projelerini ve hizmetlerini sunarak, mevcut ve potansiyel müşterilerini ağırladı.

İTALYAN DIŞ TİCARET VE TANITIM AJANSI -ITA-

İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı 67 ülkede 79 ofis ile faaliyet gösteren bir devlet kuruluşudur. ITA, İtalya Büyükelçiliklerine ve Başkonsolosluklarına bağlı faaliyet göstermekte olup, İtalya ile yabancı ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin, işbirliklerinin ve yatırımların tanıtımından / geliştirilmesinden sorumludur. Yerel kurumlar ve özel şirketler ile sıkı  işbirliğinde bulunan ITA’nın Milano’da bir ofisi, Roma’da ise merkezi bulunmaktadır.