Yıldız Entegre, 55 mimar ve tasarımcıyla dünyanın en prestijli mobilya fuarını ziyaret etti!

Yaratıcı, yenilikçi ve inovatif tasarımlarıyla, orman ürünleri alanında Türkiye’nin lider üreticisi konumunda bulunan Yıldız Entegre, dünyanın en prestijli mobilya fuarı olarak gösterilen Salone del Mobile’de Türkiye’nin önde gelen mimar ve tasarımcılarını ağırladı. Yıldız Entegre tarafından düzenlenen organizasyonda 55 kişilik ekip, sektördeki son gelişmeleri ve geleceğin teknolojilerini yakından inceleme fırsatı buldu…

Her yıl mimar ve tasarımcılarla dünyanın en önemli tasarım haftasını ziyaret eden Yıldız Entegre, bu yıl da geleneği bozmadı. Yıldız Entegre, her yıl olduğu gibi bu yılda dünyanın en prestijli mobilya fuarı Salone del Mobile’e Türkiye’nin önde gelen mimar ve tasarımcılarından oluşan ekip ile katılım gösterdi. Yıldız Entegre, 8-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen fuara aralarında dünyaca ünlü projelerde yer almış 55 mimar ve tasarımcıyla bir gözlem gezisi düzenledi. Fuarı ziyaret eden ve çeşitli etkinliklere katılan mimar ve tasarımcılar, bu gezide yeni gelişmeleri yakından inceleme fırsatı bulmuş oldu.

Avrupa’nın tasarım başkenti olarak kabul edilen Milano, dünyanın en prestijli mobilya fuarı olarak gösterilen Salone del Mobile’ye bu yıl 58i’nci kez ev sahipliği yaptı. Başladığı günden bu yana; sektörde çığır açan tasarımların çıkış noktası olarak kabul edilen Salone del Mobile Milano Fuarı’nı, 181 ülkeden 386 binin üzerinde kişi ziyaret etti. Bir önceki yıla göre ziyaretçi sayısının yüzde 12 arttığı fuarda; 43 ülkeden, 2 bin 418 bireysel ve kurumsal katılımcı yer aldı.

“Ürün ve renk seçimlerimizle doğru kararlar verdiğimizi gördük”

Salone del Mobile’yi tasarımı yakından takip eden bir şirket olarak çok önemsediklerini söyleyen Yıldız Entegre Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Ercan Şahin, “Yıldız Entegre olarak tasarımcı ve mimarlar için çok özel bir ürün portföyüne sahibiz. Birlikte çalıştığımız mimar ve tasarımcılar için bir yandan yeni ürünler üretirken diğer yandan dünyadaki gelişmeleri yakından görmek, deneyimlerimizi artırmak için Türkiye’nin farklı kentlerinden çok değerli 55 isimle Milano‘yu ziyaret ettik.” dedi.

Salone del Mobile’de farklı disiplinlere sahip tasarımcıların sıra dışı ve vizyon genişleten yaklaşımlarını yakından görme fırsatı bulduklarına da vurgu yapan Şahin, “Bir kez daha Yıldız Entegre olarak ürün, renk ve desen seçimlerimizde çok doğru kararlar verip, doğru seçimler yaptığımızı gördük. Yaptığımız her renk ve desen seçiminde tasarımcı ve mimarların yönlendirmelerine değer veriyoruz. Onların hayallerini gerçeğe dönüştürmek için mümkün olan en kapsamlı portföyü onlara sağlamak için her sene derinlemesine bir araştırma yapıyor ve mümkün olan en iyiyi sunmak için çabalıyoruz” şeklinde konuştu. Fuarda ağırlıklı olarak tasarımların odağında ‘doğa’ temasının öne çıktığını da söyleyen Şahin, “Yıldız Entegre geçen yıl başlattığı kurumsal ve dijital dönüşüm çalışmalarıyla ağacın izinde yaklaşımıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Bu yaklaşım şirketin, dünya gelişmelerini izleyen değil, belirleyen bir şirket olma yolunda ilerlediğimizin kanıtı” yorumunu yaptı.

 

“Doğa, fuarın merkez teması olarak öne çıktı”

İstanbul’un Yanı Sıra Bursa, Kayseri, İzmir Ve Ankara gibi farklı kentlerde çalışan 55 kişilik mimar ve tasarımcı ekip de meslektaşlarıyla görüş alışverişinde bulunma fırsatını yakaladı. PAB Mimarlık’tan Pınar Gökbayrak, CM Mimarlık’tan Sezin Ergene Sürgit, Motto Mimarlık’tan Onur Özkoç, Zoom/TPU’dan Yunus Emre Kara, Hatırlı Mimarlık’tan Yeşim Hatırlı, M+D Mimarlık‘tan Dürrin Süer gibi isimlerin katılım gösterdiği gezi hakkında ortak yorumları “yenilikleri takip etmek” oldu.

Fuar hakkında düşüncelerini paylaşan M+D Mimarlık’tan Dürrin Süer, “Burada bulunmak gerçekten ayrıcalıklı hissettiriyor. Bu tarz sektörel ziyaretler, yeniliklere imza atmak açısından çok önemli. Bu yıl fuarda en çok ilgimi çeken şey pek çok tasarımcı ve şirketin doğa temasını merkeze alması oldu” dedi.

Hatırlı Mimarlık’tan Yeşim Hatırlı’nın fuarla ilgili görüşleri ise şöyle: Böylesi iş ziyaretleri kendimizi güncellememizi sağlıyor. Günü, çağı, yenilikleri takip etme imkanı buluyoruz, bu sebeple Yıldız Entegre’ye teşekkür ediyorum. Yaratıcı üretimler için ufkumuz, bu gibi gezi ve fuarlar sayesinde açılıyor.

Zoom/TPU’dan Yunus Emre Kara da “iSaloni bütün dünyanın katıldığı, tasarımla ilgili tüm gelişmelerin takip edilebildiği bir fuar. Dünya devleri hem tasarımcı olarak hem firmalar anlamında burada yer alıyor. Burada herkes kendi payına düşen şeyleri yakalayabiliyor. Milano, tasarımla yaşayan bir şehir” yorumunu yaptı.

 

Yıldız Entegre Hakkında

Yıldız Entegre, 1890 yılında Trabzon’da kereste ticareti ile başlayan iş hayatında kazandığı deneyimleri, 1982 yılında kurumsallaşma hamlesiyle ileriye taşıyarak orman ürünleri sektöründe global bir oyuncu olmayı başardı.

Girişimci ve yenilikçi yaklaşımıyla fark yaratan Yıldız Entegre, Türkiye’nin en büyük 50 sanayi şirketinden birisidir. Dünya’da orman ürünleri sektöründe yer alan ilk 10 şirket arasındadır. 1.725,00 m²’ den fazla alanda kurulu bulunan, farklı coğrafyalardaki 7 üretim tesisi, 3 liman terminali ve 3 deposu ile çalışmalarını ‘Doğaya ve insana saygı’ ilkesiyle gerçekleştiren Yıldız Entegre tüm üretim tesislerinde toplam 12.000 m3/gün levha üretim kapasitesine sahiptir.

Yıldız Entegre Türkiye, Romanya ve Slovenya’da bulunan üretim tesislerinde; MDF, MDFlam, sunta, suntalam, laminat parke, boyalı levha (mdf, sunta), kapak panel, lak panel, mdf kapı, kapı paneli, emprenyeli kağıt ile tutkal üretimi gerçekleştirmektedir. ABD’de ise liman terminalleri yer almakta olup üretim için gerekli olan hammadde kaynaklarının tedarik edilmesi, depolanması ve lojistik hizmetlerin sağlanmasına çalışmaktadır.

Şirketimizin amiral gemisi Kartepe Tesisi, dünyanın tek çatı altında kurulmuş en büyük entegre MDF üretim tesisi olma özelliğini bugün hâlâ gururla taşımaktadır. Global bir marka olma yolunda ilk adımlarını ABD yatırımı ile hayata geçiren Yıldız Entegre; Romanya ve Slovenya’daki üretim tesisleriyle Avrupa, Kuzey Afrika, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri’ndeki varlığını güçlendirmektedir.

Yıldız Entegre, farklı ihtiyaçlara yanıt veren geniş ürün yelpazesiyle doğanın estetiğini, yaşadığımız tüm alanlara taşıyarak. “Bugün ürettiklerimiz, yarınlarımızı tüketmesin” anlayışıyla hem günümüz hem de gelecek kuşaklar için sorumluluk bilinciyle çalışıp, Kendi kaynaklarıyla gerçekleştirdiği binlerce ağaç dikiminin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte birçok çevreci, toplumsal ve kültürel etkinliğe de imza atmaktadır.