Almanya’da enflasyon Eylül ayında yüzde 4,1 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Almanya’da harmonize enflasyon Ağustos’ta yıllık yüzde 4,1 yükselişle verinin yayımlanmaya başlandığı 1997 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi ise enflasyonun yüzde 4 olarak gerçekleşeceği yönündeydi.

Federal İstatistik Ofisi, sadece enerji fiyatlarının bile geçen yıla göre yüzde 14 artış kaydettiğini belirtirken geçen sene karantina önlemlerinden dolayı enerji fiyatlarının çok düşük bir bazda olduğunu vurguladı.

Almanya’da enflasyon 2020’nin Aralık ayında eksi yüzde 70’e kadar geriledikten sonra baz etkisi ve ekonomik toparlanmayla beraber kademeli bir yükseliş kaydetti.

Fransa’da da enflasyon Eylül ayında enerji ve hizmetler sektöründe maliyetlerin artmasıyla yaklaşık 10 yılın zirvesine çıktı.

Avrupa’da doğalgaz ve elektrik fiyatları her gün rekor tazeliyor

Avrupa’da doğalgaz ve elektrik fiyatları kış sezonunun yaklaşması ve tedarik sıkıntılarının sürmesiyle rekor tazeledi. Avrupa doğalgaz fiyatı göstergesi Hollanda 1 ay vadeli doğalgaz sözleşmesi yüzde 4 yükselişle megavatsaat başına 90 euroya ulaştı. Almanya elektrik fiyatları ise yüzde 5,3 yükselişle megavatsaat başına 124 euroya tırmandı.