Dünya pazarları için kaliteli ürün çeşitliliği: Avrupa laminatı yeniliği, ekolojiyi ve tasarımı bir araya getiriyor.

Sürdürülebilir üretimi, teknik açıdan üstün donatımı ve çok yönlü deseniyle Avrupa laminatı müşterilerinden dünya çapında beğeni kazanabiliyor. Yenilikçi ürün geliştirmeleri sayesinde ünlü laminat döşemeleri artık mutfak ve banyo gibi ıslak mekanları da fethediyor. Ancak Avrupalı yüksek teknoloji laminatı sadece teknolojik açıdan değil, diğer hususlarda da yer döşemesi segmentinde temel ölçüt kalmaya devam ediyor.

Avrupa laminat parke üreticileri, tüm konut ve iş alanlarında kullanılmak üzere sayısız tasarım ve donatım varyasyonlarına sahip modern laminat yelpazelerini sunuyor. İsteğe veya ihtiyaca göre ürünler klasik fayans formatında, pratik kısa döşeme tahtası veya uzun kır evi döşeme tahtası olarak çeşitli ölçülerde seçilebiliyor. Çünkü şu aralar iç mekan tasarımındaki uluslararası trendler kendilerini bireysel yaşam stilleri kadar çok yönlü sunuyor: “Modern”, “Kentsel Retro” veya “Endüstriyel Stil”den daima gündemde olan İskandinav görünümüne kadar farklı akımlar aynı anda pazarda tutunabiliyor. “Made in Europe” kalite laminatı her zevk için uygun bir çözüm sunabiliyor.

Klasik ve kullanılmış görünümler zeminde önemli konular olmayı sürdürüyor. Klasiklerin devam eden mücadelesi de dikkat çekicidir: Balıksırtı tek başına bir öge olarak veya büyük döşeme tahtaları üzerinde birleşik halde müşterilerde hâlâ rağbet görüyor. Özellikle D/A/CH bölgesinde (Almanya, Avusturya, İsviçre) daha geniş ve daha uzun döşeme tahtası formatlarına olan talep yıllardır artıyor. Yaşam alanları sınırlarının gittikçe iç içe girdiği geniş ve açık mekan konseptleri bu trendi destekliyor. Yanı sıra çeşitli tahta formatlarının kombinasyonları, hatta XXL döşeme tahtalarına karşı trend olarak küçük formatlar da iç mekan tasarımı için önemlerini sürdürüyor.

Desen seçiminde akçaağaç, kayın, hikori, kiraz, bodur çam, ceviz veya karaağaç imitasyonları çok sayıda yeni varyasyonlarda kendilerini sunuyor, ancak gelecekte de herhalde meşe kaçınılmaz seçenek kalmaya devam edecek: Zamansız güzelliğe sahip, görsel olarak oldum olası şaşırtıcı ve istenildiği gibi başka malzemeler ile kombine edilebiliyor – tüm bunlar güçlü ifadeye sahip meşeyi ürün geliştirmedeki kreatif departmanların ideal temeli haline getiriyor. Yeni renklerde, dokularda ve formatlarda zengin fikirlerle hayata geçirilen laminat meşe desenleri ezelden beri uluslararası müşterileri de cezbediyor: Meşe görünümündeki döşeme tahtaları laminat koleksiyonlarında en iyi satanlardır ve öyle de kalmaya devam edecektir. Açık ve orta koyu renkler ve çeşitli gri tonları pozitif yankı bulmaya devam ediyor. Çapraz kesilmiş ağaç ögelerine ve yaş halkalarına sahip canlı ağaç dokularından ilham alan laminat desenleri özellikle ilgiyi üzerine çekiyor. Kaliteli, senkron baskıya sahip yüzeyler tam olarak odun damarlarına uyarlanmış dokuları gösteriyor. Ve mat ile ipek mat arası bir üst katman sayesinde zemindeki doğal görünüm neredeyse mükemmel hale geliyor.

Zeminde daha fazla değişiklik için varyasyon zenginliği

Geniş ağaç imitasyonları seçeneklerinin yanı sıra yelpazeler ayrıca modern tasarımlı taş desenlerini, örneğin mermer, traverten veya dökme mozaik görünümünde, çeşitli varyasyonlarda modern beton görünümlerini, aynı zamanda metalik renk çeşitlerine veya ilgi çekici pas efektine sahip yeni yüzeyleri de kapsıyor. Genel olarak üreticiler koleksiyonlarında renklere ve alışılmamış tasarımlara yönelik cesaret gösteriyor. Modern ve canlı görünümler, aynı zamanda hayal gücü dolu desenler ve efektler laminat parkeyi her mekanda göz alıcı odak haline getiriyor. Bu varyasyon ve renk zenginliği Avrupa laminat sektöründe endüstriyel dijital baskının gittikçe arttığına dair bir kanıttır. Süpürgelik ve profil üreticileri de bu teknolojiyi başarıyla kullanıyor, çünkü sadece bu sayede çoğu müşterinin seçilen laminat parkeyle desen eşitliliği isteğini hızlı ve esnek bir şekilde yerine getirebilirler. Özel yapısal gereksinimler için tedarikçiler özel konstrüksiyonları hazır bulunduruyor, örneğin ekstra ensiz süpürgelik kesitleri dar kapı çerçevelerinde bile tam ölçüye uygun döşemelere olanak tanıyor. Yeni nesil yer döşemesi geçiş profilleri, olabildiğince düşük profil alanında teknik olarak mükemmel kaplamayı ikna edici şekilde yerine getiriyor. Bu alanda özellikle parlatılmış ve fırçalanmış veya toz boyalı yüzeyler trend halindedir.

Avrupa üretimi laminat parkeler en modern üretim ve baskı teknolojisiyle imal edilip sürekli geliştiriliyor. Profil kilitlemesine ve özel nem koruma donatımlarına sahip inceden inceye düşünülmüş klik sistemleri laminat parke için yeni uygulama alanları ve alıcı hedef grupları sağlıyor. Islak mekana uygun laminat çözümleriyle oturma alanındaki ahşap döşeme görünümü artık mutfaklarda ve banyolarda da hayata geçirilebiliyor. Bu laminat parkelerin yüzeyleri son derece kaymazdır, gerekli şişme korumasını ise yüksek sertliğe ve yoğunluğa, aynı zamanda özel emprenyeli üst katmanlara ve kenarlara sahip olan yeni geliştirilmiş HDF taşıyıcı plakalar sağlıyor. Bu sayede laminat döşeme tahtaları sıçrama suyuna ve neme karşı belirgin derecede daha dayanıklı hale geliyor.

 

EPLF üreticileri ve tedarikçileri, bizzat yaşadıkları “Avrupa’da üretilmiş kalite ve yenilik” istemiyle, 2019 yılında da laminat pazarlarına daha fazla kaliteli ürün çeşitliliği sunuyor.

www.eplf.com