Hemgöze hem gezegene doğal gelen ‘Japandi’ tarzı 2022’nin de trendi olacak

2021’in sonuna yaklaşırken, daha özgün ve sürdürülebilir bir yaşam tarzına yönelik artan taleple birlikte özgünlük ve doğallığa yönelik eğilim hız kesmeden devam ediyor. EPLF üyeleri de bu geçtiğimiz yıl içinde çevreyi korurken zorlu kullanımlara dayanabilen laminat zeminler sağlamak için yeni çözümlere yatırım yapmaya devam ettiler. EPLF tarafından yayınlanan 2022 trendlerini siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Olağanüstü bir gerçekçilik için sıcak, doğal, meşe renkleri

Özgün tasarımlar, kaynakları korurken doğadan en iyiyi ödünç alan yeni tasarımlarla müşteriler arasında en çekici tercih olmaya devam ediyor. Doğal özelliklere sahip bal ve ahşabı anımsatan sıcak renkler 2022’de trend olacak. Açık gri tonları kadar doğal bej ve kum tonları da trend. Genel olarak, müşterilerin talepleri, gündelik hayatın dış zorluklarına karşı rahat, doğal ve koruyucu bir ev yaratmak için işlevselliği rustik minimalizmle birleştiren daha “İskandinav” ve “Japondi” tasarımlarına yöneliyor.

Bu nedenle imalatçılar, özellikle doğal bir his sağlamak için farklı nüanslarla laminat parke ürettiler. Yeni tasarımlar, tarihsel olarak büyüleyici desenlerle birlikte parlak ve vurgulayıcı sıcak renkler sunuyor. His açısından, mat güzel yapılandırılmış yüzeyler çoğu Avrupa ülkesinde hala tercih edilen bir eğilim ve desenler söz konusu olduğunda Balıksırtı ve Chevron en çok talep görenler. Biçim açısından, Avrupa ülkeleri standart kalas boyutlarını tercih ederken, İskandinav ülkeleri daha uzun ve daha geniş döşeme tahtasını tercih etme eğilimindedir. Tasarım, döşemenin önemli bir yönü olsa da, müşteriler artık döşemelerinin kalitesine, işlevselliğine ve güvenliğine her zamankinden daha fazla önem veriyorlar.

Sürdürülebilirlik inovasyonu körükleyecek

Evlerimizde daha fazla zaman geçirip, yaşam alanımızı daha çeşitli aktiviteler için kullandıkça, müşteriler hem pratik hem de dayanıklı bir zemin kaplaması arıyorlar. Laminat parke artık sadece yatak odası veya oturma odası için tercih edilmekle sınırlı kalmıyor, sağlam özellikleri sayesinde mutfaklarda, koridorlarda ve banyolarda giderek daha fazla kullanılıyor.

Geçirimsiz üst ve alt yüzeylere sahip neme dayanıklı zemin kaplamasında kullanılan yeni teknoloji, kurulum sürecini kolaylaştırırken aynı zamanda su girişini de önleyen yeni ve benzersiz şekilde sıkı oturan bir tıklama sistemine de olanak tanıyor. Böylece tüketiciler zamanın zorluklarına dayanmaya hazır bir zemine sahip olabiliyorlar. Yeni fonksiyonel özelliklerin yanı sıra, EPLF üyeleri hem dayanıklı hem de sürdürülebilir bir zemin kaplamayı önemsiyorlar. Yenilenebilir bir hammadde olan bol miktarda ahşap içeren bölgesel kaynaklı ürünler sayesinde CO2 emisyonları önemli ölçüde azaltılabilir ve bu nedenle hem yüksek iç mekân hava kalitesini hem de rakipsiz bir yaşam döngüsü avantajını garanti eder. Hem göze hitap eden hem de gezegen için doğal olan zemin kaplamasına yönelik artan taleple birlikte, EPLF üyelerinin 2022’deki ana odak noktası da bu olacak: her zaman çevre bilincine sahip üretim, sürdürülebilir süreçler ve sertifikalı malzemeler aracılığıyla iklim korumasına katkılarını artırmak ve buna bağlı olarak doğa ile uyumlu doğal tasarımları destekleyen yüksek kaliteli zemin kaplamaları sağlamak.