İsveç mobilya endüstrisi olumlu bir trend izliyor

TMF İsveç Ahşap ve Mobilya Endüstrisi Federasyonu geçtiğimiz günlerde yaptığı bir duyuruyla ülkenin uluslararası mobilya endüstrisindeki güçlü konumuna dikkat çekerek mobilya üretimi ve ihracatının son beş yılda sürekli arttığını açıkladı.

TMF İsveç Ahşap ve Mobilya Endüstrisi Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, İsveç mobilya endüstrisinin 2018 yılında 24 milyar İsveç Kronu (yaklaşık 13.614.645.163,20 Türk Lirası) bir değere ulaştığı ve bu rakamın 2014 yılına göre yüzde 10,6 daha yüksek olduğu belirtildi.

İhracatın da güçlü rakamlar gösterdiği ve 2018’de 2014 yılına göre % 16.8 daha yükselerek yaklaşık 17.4 milyar İsveç Kronu olduğu tahmin ediliyor.

“İsveç mobilya üretimindeki olumlu eğilimin devam etmesi ve ülke üretiminin büyük bir kısmının hala önemli bir yerli sanayi olması son derece memnuniyet vericidir” açıklamasını yapan TMF, federasyon olarak hassasiyetle üzerinde durdukları “sürdürülebilirlik” konusunun İsveç için hala çok önemli olduğunu belirtti. TMF’nin mobilya endüstrisi geliştirme proje müdürü Linda Löf, “İsveçli tasarım hem Avrupa’da hem de uluslararası pazarlarda giderek daha fazla talep görüyor, bu da bizim ülke olarak güçlenmeye devam etme konusunda çok istekli olduğumuz anlamına geliyor” dedi.

TMF İsveç Ahşap ve Mobilya Endüstrisi Federasyonu geçtiğimiz günlerde İsveç’in başkenti Stokholm’de gerçekleşen Mobilya ve Işık Fuarı’nda, İskandinav tasarımının en son çalışmalarını hem ulusal hem de uluslararası binlerce ziyaretçiyle buluşturdu.

Mobilya endüstrisine olan ilgi, İsveçlilerin gittikçe daha fazla mobilya almasıyla da ortaya çıkıyor. Perakende ticaretin toplam 38 milyar İsveç Kronu olduğunu ve 2017 yılına göre yüzde 1,6, beş yıl öncesine kadar ise yüzde 26’dan fazla arttığı belirtildi. (Kaynak: İsveç HUI İstatistik Kurumu)

TMF İsveç Ahşap ve Mobilya Endüstrisi Federasyonu İsveç’teki ahşap işleme ve mobilya endüstrisi ulusal ticaret ve işveren sendikasıdır ve 30.000 çalışanı olan yaklaşık 700 üye şirketi temsil etmektedir.