Orsiad- Swiss Krono Ziyareti / Tunç Ada- İhracat müdürü

ORSİAD: Kısaca sizden bahsedebilir miyiz?

Tunç Ada:21 senedir bu firmadayım ve ihracat müdürüyüm. İsviçre, Polonya ve Ukrayna fabrikalarından sorumluyum. Kendi içimizde ülkelerini paylaştığımız  bazı fabrikaların Ortadoğu, Amerika, Asya ülkelerinden sorumluyum. Ürün geliştirme ve pazar geliştirme için holdingle çalışmalarım var.

ORSİAD :Ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tunç Ada:Swiss Krono büyük bir grup, dünyanın liderlerinden bir grup. Grup olarak 10 ayrı noktada üretim yapıyoruz. Bu ürünlerin hepsi farklı yerlerde üretiliyor. Mesela şu an bulunduğumuz İsviçre fabrikasında laminat parke,  sunta, sunta lam, suya dayanıklı sunta, sunta lam, yangına dayanıklı sunta, sunta lam, yangına dayanıklı mdf, mdf lam, suya dayanıklı mdf, mdf lam.

SDF ürünümüzden bahsetmek isterim. Bu ürün şu an Türkiye’de oldukça popüler.  Bu ürünlerin hepsini satmaya çalışıyoruz. Formaldehit oranlarından tutun, kullandığımız yapıştırıcı cinslerine kadar hepsi çok sık elenip çevreye maximum fayda olacak şekilde üretiyoruz. Kullandığımız ağaçların hepsi FFC sertifikasıyla geliyor. Tüm bunların hepsini yoğun bir şekilde inceliyoruz. Çünkü bir tane dünyamız var…

Uzun vadede burası günde ortalama 250 konteyner yükleyen bir fabrika. Çevreye duyarlı olmadığımız takdirde sadece İsviçre için değil, bütün dünyaya karşı sorumlu olacağız. Burada çıkan her ürün %100 çevre için bütün kriterleri incelenmiş bir ürün, kalitenin bozulmaması için Avrupa standartlarında ve hatta çok altında üretim yapıyoruz. Kimseye zararı olmaması için çok düşük formaldehit oranı olacak şekilde üretiyoruz.

ORSİAD : Burası için, bacası tüten ama çevreye zararı olmayan bir fabrika diyebilir miyiz?

Tunç Ada:Tabii ki. Çevreye zarar verdiğiniz takdirde bacası tüten bir fabrika olması bana doğru gelmiyor. Zaten burada denetimler çok sıkı izin de vermezler.

ORSİAD: Dilerseniz ürünleri görmek için showroomu gezelim

Tunç Ada:Tx serisi dediğimiz bu çok özel ürün 2019 Alman tasarım ödülü almış bir ürün.. İtalya’daki mobilya üreticilerinin çok mutlu olduğu bir tasarım. Bu ürünümüzün dokusu çok güzel, görsel olarak da keyif veren bir ürün. SDF ürünümüzü çift taraflı yapıyoruz yandaki kenar bandı da aynı fikstürdedir. Son kullanıcının eline geldiğinde ürün  gayet doğal görünümlü. Suni bir ürün aldıklarını hissettirmek istemiyoruz. Gerçek ve kaliteli bir ürün hissiyatını vermek bizim amacımız.

Aynı dekor kağıdı, parke ve mobilya paneli olarak karşınıza çıkabilir.  Bu standı bu şekilde tasarlarken ağaç parçacıklarını yanına koyarak hepsinin gerçek ağaçtan üretildiğini anlatmaya çalıştık.

Parke bölümümüzde yeni şeyler yapmaya çalışıyoruz. Aquastops diye bir ürünümüz var. Bu ürün 72 saate kadar suya dayanıklıdır. Mutfak ve banyolarda kullanılmasını hedefliyoruz.

Helvetic adlı ürünümüz Türkiye’de çok sevilen bir ürün, oldukça talep görüyor. 2m boyunda. bir malzeme. Şahane dekor kağıtları var. Bu benim gözbebeğim bir ürün. Çünkü bunun kağıtlarını seçmek için çok uğraşmıştık, çok başarılı kağıtlar seçtik özellikle döşendiği zaman son kullanıcıların keyif aldığını gördük.

12mm- 10mm bu fabrikanın ağırlıkta satış yaptığı ürünlerdir. Türkiye’de genelde 8mm talep görür. Biz daha çok 10- 12mm ölçülerinde satış yapıyoruz. Anlaşmalı olduğumuz firmaların ürünlerini stoklarda tutuyoruz. Süpürgelikten tutun şiltesi, alüminyum profiline kadar. İhtiyaç olduğunda bunların hepsini sağlıyoruz..Büyük oranda iş yapan firmalarımızı genellikle bu konularda eğiterek lokal yerlerden almalarını sağlıyoruz. Ya da tedarikçilerimize direkt yönlendiriyoruz, bu bizim politikamız. Rekabetçiliği müşterilerimizin kaybetmesini istemiyoruz. 

Parke bölümünü bitirdikten sonra mutfağa geçersek, SDF ürünü için şunları söyleyebilirim;  hem ateşe dayanıklı hem suya dayanıklı olan bir ürün. Yoğunluğu yaklaşık 1000-1050 kg/ m3 olan bir malzeme. Bu ne demek? Son kullanıcıları bu malzemeyi bir çok yerde kullanabilir demek. Örneğin tuvalet kabini, mutfak tasarımlarında, yoğun trafik gerektiren her türlü ahşap ihtiyaçlarınızda kullanabilirsiniz.

Örneğin bu bal peteği görünümlü malzemeyi de özellikle kendimiz yapmadık ki çok rahat yapabilirdik. Önemli olan diğer üreticilerin bunu yapabilmesi. Eğer yapabiliyorlarsa doğru hizmeti verebiliyoruz demektir. Bu çok zor bir üretim çünkü sağlam olması gerekiyor, çapak olmaması gerekiyor, çatlak olmaması gerekiyor ve zaman içinde bel vermemesi gerekiyor. Bu gördüğünüz numune burada bir çok şeyi belgeliyor.

ORSİAD: Son derece şık bir mutfak görüyoruz, bahsedebilir misiniz?

Tunç Ada:Evet buradaki malzemeye bu açıyı vererek bu ürünü yapmak özel bir yetenek Çünkü malzemenin hatasız olarak gövdesinin de homojen olduğunu kanıtlıyor. Normalde mdf ya da suntada gövdenin yoğunluğu ile dış noktaların yoğunluğu aynı değildir. Hatta özel mdf ürünler vardır. Bu malzeme olduğu zaman ona rakip oluyor çünkü tamamen homojen şekil verebiliyoruz.

Tunç Ada:SDF ürünümüzü kullandığımız bu sessiz odayı göstermek isterim. Ses açısından farkı hissedeceksiniz, bu SDF ürününün özelliğidir.

Bunun esprisi şu, toplantı odaları, seminer odaları, sinemalar, otel lobileri, vip otel odaları için idealdir. Tam da bu hissettiğiniz sessizliği sağlayabiliyorsunuz. Biz bu konuda da biraz limitleri zorluyoruz açıkçası. Çünkü SDF o kadar uyumlu bir ürün ki, bu ürünle biz yeni yeni akustik ürünler, bölmeler, paneller yapabiliyor hale geldik. Daha doğrusu buna bizi müşteriler yönlendirdi. Biz bu ürünü çıkarttık ama, 3-4 firma bu ürünü bizde üretip dünyaya pazarlamak istiyorlar, görüşmelerimiz sürüyor. Bu SDF ürününün bir çok pazara ulaşabilmesi bizim iştahımızı kabartıyor. Örneğin otobüslerdeki oturduğumuz yan  taraflardaki plakalardan, duşa kabinlere, okul sıralarına kadar kullanılabilecek bir ürün.

ORSİAD: Özellike büyük şehirlerde gürültü büyük bir stres faktörü. Hem doğayla barışık doğaya yakın olduğunuz bir ürünü hissetmek çok güzel. 

Tunç Ada:Bu ürünle biz ahşaptan neler yapılabileceğini göstermek istedik. Mesela bu gördüğünüz ahşap bir küvet.

Bu mutfak tezgahının özelliği ise Avrupa’nın önemli bir mutfak firması için üretmiş olmamız..

ORSİAD : Türkiye pazarında tekrar etkin olacağınızı duyduk.

Tunç Ada: Evet yeni bir oluşumumuz var. Ünsallar firmasıyla bir işbirliğine girdik. Türkiye’de yavaş yavaş bir şeyler yapmak istiyoruz. Türkiye pazarı oldukça zor bir pazar. Artık yerli üreticiler çok güçlü, çok yapılanmış durumdalar. Biz de ümit ediyoruz ki,  Ünsallar ile birlikte pazardan bir pay alma şansına erişeceğiz.

video için tıklayınız