Välinge, gelecek inşa etmeye devam ediyor

Gelecekteki girişimlerin temelini oluşturan Välinge, 2018 yılında büyük başarılar elde etti. Şirket, yeni bir fabrika, rekor sayıda yeni patent, her zamankinden daha fazla Ar-Ge faaliyeti ve yeni lisans sahipleriyle geleceği inşa etmeye devam ediyor.

Yeni modern fabrika tamamlandı
Välinge’nin İsveç Viken’deki merkezinde başlattığı ve Woodura® ile Nadura® yüzeylerinin yanı sıra büyük hacimlerde toz bazlı zeminler için üretim yapacak olan son teknoloji fabrikası tamamlandı. Toplam 50 milyon Euro’luk bu yatırıma ait yüksek teknoloji üretim hattı 7 milyon m2’lik baskı kapasitesine sahip. Pervanovo, Woodura® üretim sürecinde ihtiyaç duyulan kaplama hammaddesini garantilemek için Hırvat kaplama üreticisi Furnir Otok d.o.o. firmasını geçtiğimiz Eylül’de satın almıştı.

37 yeni lisans
Välinge, 2018 yılı boyunca 28 yeni döşeme lisansı ve 9 yeni mobilya lisansına imza attı. Şirket, döşeme ve mobilya teknolojilerinin ön saflarında yer almaları için dünya çapında 235 lisans müşterisini desteklemekten gurur duyuyor.

421 yeni patent

Mevcut patent portföyüne eklenen 421 yeni patentle birlikte, halihazırda 2500’den fazla imtiyazlı ve uygulanabilir patent sahibiyle Välinge, 2018 yılında rekor sayıda patent anlaşmasına imza atmıştır:

 • Tıklamalı Zemin Döşeme Teknolojisi – 173
  • Yüzey Teknolojisi – 115
  • Plastik Zemin Teknolojisi – 73
  • Dijital Teknoloji – 38
  • Tıklamalı Mobilya Teknolojisi – 22

  Ar-Ge ve müşteri destek faaliyetleri
  200’den fazla çalışanı ve 20.000 m2’nin üzerindeki tesisleri ile Välinge’nin Ar-Ge merkezi hiç olmadığı kadar büyük. Merkez, diğer şeylerin yanı sıra, pilot üretim, laboratuar olanakları, bir iklim odasının ve bir sergi alanını da içeriyor. 2018 yılı boyunca Välinge, mevcut ve potansiyel lisans ürünlerinin testi ve yeni teknolojiler dahil olmak üzere toplam 285 prototip seri üretti. Välinge bu eşsiz Ar-Ge ve destek uzmanlığı sayesinde, lisans sahiplerine, ürün ve gereksinimlerine en uygun kilitleme sistemlerini sunuyor.


LEGO® sahibi Välinge’ye satın aldı
Kirk Kristiansen ailesinin holding ve yatırım şirketi olan KIRKBI (LEGO’nun sahipleri) KKR yatırım grubunun Välinge’deki % 49,8 hissesini satın alan bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre Pervan ailesi hala, Pervanovo Invest AB üzerinden % 50.2’lik çoğunluğa sahip. KIRKBI ile yapılan bu ortaklık Välinge’nin lider bir Ar-Ge şirketi ve yer döşemesi üreticisi olma konumunu daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Farklı kıtalarda 8 farklı ticari fuar

Bu yıl 3 büyük zemin fuarı (Hannover’de Domotex, Las Vegas’taki Yüzeyler ve Şangay’daki Domotex) organizasyonuna katılan Välinge,3 büyük mobilya fuarı (Atlanta’da IWF, İtalya’da Sicam ve Şanghay’da FMC) olmak üzere toplam 8 ticari fuarda ziyaretçilerle buluştu.