Välinge lisans sahibi ve kardeş şirket Bjelin, Woodura® teknolojisine dayalı ahşap zeminler için Hırvatistan’da mega fabrika inşa edecek

Välinge’in patentli Woodura® teknolojisine sahip Sertleştirilmiş Ahşap Zeminler, gerçek bir ahşap zeminin güzelliğini ve hissini olağanüstü su direnci, dayanıklılık ve sürdürülebilirlikle birleştirerek döşeme dünyasında fırtına gibi esmeye devam ediyor. Bu devrim niteliğindeki zemin kategorisine olan talebi karşılamak için Välinge’nin çoğunluk hissedarı olan Pervanovo Invest AB’ye ait Bjelin d.o.o. şirketi geçtiğimiz günlerde, Välinge Innovation lisansı altında Woodura® yüzey teknolojisine sahip döşeme üretimi için Hırvatistan’ın Ogulin kentinde dünyanın en büyük ahşap döşeme fabrikasının inşaatına başladı.

Pervanovo Invest AB CEO’su Darko Pervan: “10 yıllık zorlu ve çok maliyetli geliştirme çalışmalarından sonra, daha uygun maliyetli ve çevre dostu yeni bir ahşap döşeme nesli sunmak için nihayet toz bazlı üretimimizi önemli ölçüde artırmaya hazır olduğumuzdan dolayı çok memnunum. Bu tıpkı üç katmanlı parkenin 1945 yılında İsveçli şirketler Kährs ve Tarkett tarafından icat edildiği ve piyasaya sürüldüğü zamandaki gibi bir durum. Olumlu piyasa tepkisi, bize yüksek kaliteli meşe malzememiz ve kalifiye işçilerimizin olduğu Hırvatistan’da üretime büyük bir yatırım yapma konusunda güven veriyor.”

Yeni fabrika, Zagreb ile Split arasındaki otoyolun bitişiğinde 330.000 m2’lik bir arsa üzerinde yer alıyor ve 100.000 m2 binalardan oluşuyor. Arazi, makine ve binalar için sermaye giderinin yaklaşık 200 milyon € olduğu tahmin edilmektedir. Çığır açan Woodura® teknolojisi, 2009-10’da başlayan yoğun bir Ar-Ge döneminde Välinge tarafından geliştirildi, ardından 2015 yılında Viken, İsveç’teki merkezlerinde benzersiz patentli teknolojiyi kullanarak pilot döşeme üretimine başladılar. Ek bir son teknoloji fabrikanın yıllık kapasitesi 5 milyon m2’nin üzerine çıkarılarak aynı lokasyona 2018 yılında eklendi. Kardeş şirket Bjelin AB, Avrupa’daki birkaç başka distribütörle birlikte İskandinavya’daki katların da ana distribütörüdür. Woodura® içeren kendi markalı bir döşeme koleksiyonu olan Välinge Flooring, 2020’de ABD’de ve 2021’de Asya’da piyasaya sürüldü. Bjelin’in Hırvatistan’daki yeni mega fabrikası, yeni nesil gerçek ahşap zeminin üretimini ve kullanılabilirliğini artıracak ve ayrıca Välinge’nin ortaklarının ve lisans sahiplerinin kendi Woodura® tabanlı ürünlerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.

Välinge CEO’su Niclas Håkansson konu hakkında şu açıklamada bulundu: “Bjelin’in, Välinge lisansı altında Woodura® teknolojisi ile büyük ölçekli zemin imalatına bu adımı attığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Birkaç faktör, konseptin bu muazzam genişlemeye hazır olduğunu kanıtlıyor. Viken’deki üretimimiz; satışlarımızdan gelen pazar geri bildirimleri ve hem Bjelin hem de ortaklarımızın şimdiye kadarki ürünlerdeki başarısı. Bjelin fabrikası tamamlandığında, döşeme ortaklarımıza kendi Woodura® tabanlı ürünlerini pazara sunma fırsatı sunmak için Välinge’de boş kapasite olacak. İlk günden itibaren üretim yatırımı yapmadan bu yeni ve yenilikçi parke kategorisine girme imkanına sahip olacaklar. Ardından, kendi kapasitelerine yatırım yapmaya karar verdiklerinde, onları fabrika spesifikasyonları ve başlangıç ​​eğitimleriyle desteklemek için orada olacağız ki bu, dahil olan herkes için bir kazan-kazan durumu sunacak

“Ogulin 2” adlı yeni fabrika mevcut “Ogulin 1” parke fabrikasına yakın bir konumda Bjelin d.o.o tarafından inşa ediliyor. Fabrikanın inşası 2020’de başladı ve ilk aşaması 2023’te faaliyete geçmesi planlanıyor ve tüm aşamalarının 2027’de tamamlanmasına çalışılıyor. Bu gelişim, Woodura® teknolojisine sahip döşeme üretiminin kademeli olarak artarak yıllık 20 milyon m2’yi aşacağı anlamına geliyor. “Ogulin 2”, yüksek teknolojiye sahip, son derece entegre bir fabrika olacak ve böylece şirket içinde ahşap tozu ve kaplama üretimi yapılacak. Pervanovo ve Välinge tarafından icat edilen neme dayanıklı, çevre dostu, ahşap bazlı yeni bir çekirdek de yeni Hırvat mega tesisinde üretilecek. Bu yeni çekirdek için odun hammaddesinin büyük bir kısmı Bjelin’in Ogulin, Bjelovar ve Otok’taki fabrikalarından gelen odun atığından kaynaklı. Fabrikada toz karıştırma, presleme, profil oluşturma, cilalama ve paketleme son derece otomatik hale getirilecek ve ayrıca Välinge tarafından geliştirilen üretim ilkelerine dayalı olacak.

Bjelin Hırvatistan CEO’su Stjepan Vojnic: “Şirket sahibimiz Pervanovo Invest AB’nin Hırvatistan’da bu mega yatırımı yapmaya karar vermesinden dolayı gururluyuz ve Välinge Woodura teknolojisini İsveçli meslektaşlarımızla birlikte tanıtmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Geçtiğimiz iki yıl içinde üç fabrikamızı da yüksek teknoloji düzeyine yükselttik, ancak Ogulin’deki bu yeni yüksek teknoloji yatırımı, Bjelin’i dünya lideri bir konuma getirecek olağanüstü bir şey. Yatırım, yerel olarak istihdam artışı getirecek ve aynı zamanda Bjelovar ve Otok’taki fabrikalarımızda birçok yeni istihdam yaratacak ve burada üst tabaka üretimimizi artıracak ve odun atığını ana üretimimizde kullanılmak üzere hazırlayacağız.”

Välinge Innovation’ın çoğunluk hissedarı olan Pervanovo Invest AB, hem İsveç’teki Bjelin AB’nin hem de Hırvatistan’da kereste fabrikaları, kaplama fabrikaları ve parke zemin üretim tesisleri işleten Bjelin d.o.o’nun sahibidir.