EGGER, 2019-2020 mali yılının ilk yarısını istikrarlı bir sonuç ile kapatıyor

Ahşap bazlı malzeme üreticisi, yaklaşık 300 milyon tutarında yatırımla cirosunu %3,4 artırdı

Merkezi Avusturya St. Johann, Tirol’de (AT) bulunan EGGER Grubu, 2019-2020 mali yılının ilk yarısını 1,48 milyar Euro konsolide ciro ve bir önceki yıla kıyasla %3,4 oranında ciro artışı ile kapattı. Şirketin FAVÖK (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kar)değeri ise 220,1 milyon Euro’ya ulaştı (bir önceki yıla göre %-4,9). 2019-2020 mali yılında yapılan büyük çaplı yatırımlar ile şirketin stratejik büyüme planlarına yönelik gerçekleştirilen yatırımları da içeren bu sonuçlara ek olarak EGGER aynı dönemde, Polonya’da 19. Fabrika açılışını gerçekleştirdi.  Şirketin mali yılın ikinci yarısına yönelik beklentileri de bu sonuçlarda olduğu gibi olumlu yönde olmaya devam ediyor.

Yılın ilk yarısında yaşanan oldukça memnun olan EGGER Grup Yönetimi: EGGER Grubu üst yönetimi Finans/Yönetim/Lojistik Direktörü ve sözcüsü Thomas Leissing, yarı yıl sonuçlarını şu sözlerle değerlendirdi: “Genel itibariyle, bu yarı yılda kapasitemizi en iyi şekilde kullandık ve faaliyet yürüttüğümüz 19 bölgede tatmin edici satış ve kazanç elde ettik. Mayıs ve Ekim 2019 tarihleri arasında, Avrupa ve Rusya’daki ana pazarlarımızda tatmin edici sonuçlar elde ettik ve bu sayede istikrarlı bir gelişme kaydettik. Diğer yandan, yüksek enflasyon oranı, Arjantin pesosunun değer kaybetmesi ve buna bağlı ekonomik durgunluk ile öne çıkan Arjantin pazarı ise bizim için zorlayıcı oldu.”

EGGER Grup Yönetimi (soldan sağa): Walter Schiegl ( EGGER Grubu Üretim/Teknoloji Direktörü), Thomas Leissing (EGGER Grubu Finans/Yönetim/Lojistik Direktörü), Ulrich Bühler (EGGER Grubu Satış/Pazarlama Direktörü)

EGGER Grubu Üst Yönetimi Üretim/Teknoloji Direktörü Walter Schiegl ise, “Gerçekleştirdiğimiz yüksek düzeyde ve sürekliliği olan yatırımlar mali yılın ilk yarısına damga vurdu. Son yıllarda başlattığımız kurumsal grubumuzu uluslararası seviyeye taşıma faaliyetlerini sürdürdük ve yeni fabrikalarımıza büyük yatırımlar yapmanın yanı sıra mevcut fabrikalarımızı da modernleştirmeye devam ettik.” sözleriyle değerlendirdi. Yalnızca son altı ayda şirketin büyüme ve bakım yatırımlarına 297,4 milyon Euro harcanırken 2019 yılının Haziran ayında 19. üretim sahası Biskupiec, Polonya’da başarıyla faaliyete geçirildi. 2020 yılının sonuna kadar Lexington, NC, ABD’de yer alan Kuzey Amerika’daki ilk üretim sahasının faaliyete geçmesi hedefleniyor.

EGGER’in Biskupiec, Polonya’da yer alan 19. fabrikası, Haziran 2019 sonunda faaliyete başladı.

Tüm alanlarda büyüme

Mobilya ve iç tasarım için dekoratif ürünlerin üretimine ve satışına yönelik tüm bölgelerde  ciro artışı kaydedildi: Dekoratif Ürünler Merkez Avrupa’da 447,0 milyon Euro (bir önceki yıla göre %+2,2 artış), Dekoratif Ürünler Batı Avrupa’da  %2,2’lik bir artış ile 364,7 milyon Euro, Dekoratif Ürünler Doğu Avrupa’da ise %6,4 oranında artış ile 455,6 milyon Euro ciro gerçekleşti. Gruba en son  katılan Dekoratif Ürünler Amerika Bölgesi ise cirosunu %27,1 artırarak 68,8 milyon Euro’luk ciroya imza attı. Güney Amerika’da yer alan  Concordia (AT) fabrikasının yanı sıra Lexington, NC (ABD)’de bulunan ve henüz yapım aşamasında olan tesidin pazar geliştirme faaliyetleri de hesaplamalara dahil edildi.

231,2 milyon Euro ile toplam cironun %14,0’ünü oluşturan parke ürünleri alanında da bir önceki yıla göre %2,6 artış gözlendi. Almanya  Brilon’da (DE) yer alan kereste fabrikasının yanı sıra grubun diğer bağımsız faaliyet alanları ise, 88,1 milyon Euro ciro ile toplam cironun %5,3’luk bölümünü oluşturdu.  Kereste fiyatlarında yaşanan düşüş ile birlikte bu segmentin cirosu bir önceki yıla göre %-9,1 azalırken, benzer bir durum OSB alanında da yaşandı. Bu gruptan elde edilen sonuçlar, üretim tesisi bazında Doğu Avrupa Dekoratif Ürünler pazarı ile parke Ürünleri sonuçlarına entegre edildi.

Yeni koleksiyonun, yılın ikinci yarısı için olumlu sonuçlar getireceği öngörülüyor

Geçtiğimiz aylarda, çeşitli ülke pazarlarındaki ekonomik görünümün zayıfladığı görülse de  EGGER’in 2019-2020 mali yılının ikinci yarısına bakışının oldukça olumlu olduğunu değerlendiren Leissing, “Son derece rekabetçi olan endüstriyel temelimiz ile sonuçlarımızı sürdürebileceğimize olan güvenimiz tam. Bundan sonraki süreçte amacımız, yapılan yatırımların kâr potansiyelinden yararlanmak. Buna en büyük katkıyı 9900’ü aşkın çalışanımız sağlıyor. Yatırımlarımız ile EGGER ailesinin sürekli büyümesinden ve gelişmesinden gurur duyuyoruz. Özellikle büyük çaplı yatırımlarımız, Grup çapındaki deneyim ve güçlü kurumsal kültürümüzden ne kadar fayda sağladığımızı gözler önüne seriyor,” sözleriyle belirtti.

Mobilya ve İç Tasarım ürün grubuna ilişkin görünüm ise tüm fabrikalarda istikrarlı bir şekilde devam ediyor. EGGER Grubu üst yönetimi Satış/Pazarlama Direktörü Ulrich Bühler, Şubat 2020’de pazara çıkacak olan yeni EGGER Dekoratif Koleksiyonu 2020-22’nin büyümeyi önemli ölçüde hızlandıracağına inandığını: “Distribütörler, üreticiler ve mimarlara yönelik hazırlanan koleksiyonumuz, son üç yılda şirketimizin başarısına önemli katkılar sağladı. Yeni koleksiyonumuz ile hem kendimiz hem de müşterilerimiz için başarı hikayemizi geliştirmeyi hedefliyoruz.” sözleriyle belirtti.

EGGER hakkında

1961 yılında Avusturya’da bir aile şirketi olarak kurulan EGGER, bugün yaklaşık 9,990 çalışanı bünyesinde bulundurmaktadır. Dünyanın dört bir yanında bulunan 19 fabrikada, çok çeşitli ahşap bazlı malzeme üretimi ile (yonga levha, MDF levhalar, OSB ve parke) kereste ve kenarbandı üretimleri gerçekleşmektedir. EGGER, mobilya endüstrisinden, parke perakendecilerinden ve yapı marketlerden (DIY) oluşan dünya çapında çok geniş bir müşteri portföyüne sahiptir. EGGER ürünleri mutfak, banyo, yatak odası, ofis, otel ve mağazalar dahil olmak üzere sayısız özel ve kamusal yaşam alanlarında yer almaktadır.

EGGER Gebze Fabrikasında mobilya endüstrisinin en önemli tamamlayıcılarından olan kenarbandı üretimi yapılmaktadır. Gebze’de bulunan 38.000 m²’lik üretim tesisinde, modern donanımlara sahip farklı üretim hatları ile PVC, ABS, PMMA bazlı kenarbantları EGGER ve Roma markalı olarak aynı çatı altında üretilmektedir. Türkiye’nin pazar lideri ve dünyanın 3.büyük kenarbandı üreticisi olan tesiste yıllık ortalama 1 milyar metre kenarbandı üretilerek %52’si Batı Avrupa olmak üzere 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirilmektedir.

 

EGGER, istikrarlı bir yarı yıl mali bilançosunu duyuruyor

→     2019/2020 mali yılı ilk yarı bilançosu:
1,48 milyar Euro (bir önceki yıla kıyasla %+3,4)

→     FAVÖK 220,1 milyon Euro tutarına ulaştı
(bir önceki yıla göre %-4,9)

→     Grup içerisinde 9900 çalışan
(31.10.2019 tarihinde)

→     Alanlardaki ciro artışı:
Dekoratif Ürünler Merkez (%+2,2), Dekoratif Ürünler Batı (%+2,2), Dekoratif Ürünler Doğu (%+6,4), Dekoratif Ürünler Amerika (%+27,1), EGGER Parke Ürünleri (%+2,6)

→     2019/2020 ilk yarısında 297,4 milyon EUR yatırım gerçekleştirildi